| Vasile6574 a întrebat:

de vreo 2 zile telefonul meu da doar erori la aplicatii asa ca i-am facut o restartare. Dupa restartarea telefonului imi arata doar ecranul negru dar bara de notificari este vizibila si o pot misca ceea ce ma face sa cred ca problema nu este din cauza ecranului, as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta. Dau funda la cel mai bun raspuns, o zi buna.

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Aaaa pai asa se explica.Este extrem de vechi telefonul.Telefoane de acum n-au nicio problema.Chiar ma miram ca telefoanele de la XIaomi sunt extrem de puternice.
Pai nu prea cred ca ai ce sa-i faci.I-ati TWRP pentru XIaomi Redmi 1S si cauta ROM-ul lui original si da-i flash.Ca sa-i faci o resoftare si dupa ar trebui sa se miste mai ok

8 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Xiaomi? 1 Imi vine greu sa cred, dar hai sa zicem ca tine. vreau sa stiu daca ai XIaomi MI A1/A2 (unde vorbim de un Android One) sau de celelalte (unde este vorba de MIUI)

| Vasile6574 explică (pentru Bogdan70001):

Xioami redmi 1s

| Vasile6574 explică (pentru Bogdan70001):

Pai cum sa imi instalez twrp daca ecranul nu arata nimic?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Vasile6574):

Pai nu trebuie sa intri in OS ca sa flash-uiesti twrp.( PE PC)Instalezi fastboot + adb (cauta pe google) porneste setup-ul (ar trebui sa fie un cmd pe fundal albastru) si da "Y" la toate. Apoi cauta "TWRP 3.2 for Xiaomi Redmi 1S". Descarca si ar trebui sa descarci o imagine.Te duci la Downloads si ii dai copy in C:\adb. Apoi apasa shift si click dreapta si dai click pe "Open coomand windows here" dupa care scrii
"fastboot flash recovery (numele imaginii descarcate).img"
"fastboot boot (numele imaginii descarcate).img"
Dupa care inchizi telefonul si dupa apasa Power button + Volume down si ar trebui sa vezi un ecran unde scrie FASTBOOT. Apoi conectezi telefonul la PC si o sa scrie acolo de 2 ori "Okay" (sau asa ar trebui) Mai am 2 mentini
1. BOOTLOADER-UL TREBUIE DEBLOCAT (cauta pe google cum sa o faci, ca nu dureaza mai mult de 10 minute)
2. Am zis ca cel mai recomandat este sa reinstalezi Custom ROM-ul, dar mai am o solutie
Din TWRP intra la Wipe si bifeaza Dalvik Cache, Cache, Data, Internal Storage si da swipe to confirm.Ar trebui sa te ajute asta

STIU CA NU AI INTELES TOT, DAR MACAR PARTIAL big grin

| Vasile6574 explică (pentru Bogdan70001):

Multumesc o sa incercwinking

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Vasile6574):

Aaaa pai asa se explica.Este extrem de vechi telefonul.Telefoane de acum n-au nicio problema.Chiar ma miram ca telefoanele de la XIaomi sunt extrem de puternice.
Pai nu prea cred ca ai ce sa-i faci.I-ati TWRP pentru XIaomi Redmi 1S si cauta ROM-ul lui original si da-i flash.Ca sa-i faci o resoftare si dupa ar trebui sa se miste mai ok

| sorin_6068 a răspuns:

Salut spune și noua ce telefon este și ce sistem de operare are

| Vasile6574 explică (pentru sorin_6068):

Xioami sistem de operare Android

| Vasile6574 explică (pentru sorin_6068):

Xiaomi Android