| Honeyyy a întrebat:

Mi s-a stricat displayul la telefon [S4] si cei de la reparatii imi cer 6 milioane... Telefonul este cumparat de la Carefour si inca este in garantie. Daca il duc la ei pentru a-l repara, tot atatia bani imi cer?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E posibil sa nu il repare in garantie pentru ca vor considera ca l-ai scapat din mana.In garantie se repara doar defectiuni de soft, programe din fabrica etc.Incearca dar sansele sunt mici sau inexistente.

| AlynHere a răspuns:

Cei de la garanție ți-l repară gratis doar daca nu s-a stricat din vina ta. (scăpat, lovit, etc.)
Și bănuiesc că prețurile sunt la fel peste tot, cu mici diferențe.

| Honeyyy explică (pentru darrio2007):

Tocmai ca l-am scapat de gresie sad

| Honeyyy explică (pentru AlynHere):

Isi pot da seama ca l-am scapat? Adica nu s-a spart ecranul, telefonul nu e zgariat, e ok. doar displayul s-a innegrit big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Honeyyy):

Daca nu se cunoaste nimic scapi sigur.Verifica mai bine de lovituri sau zgarieturi.Eu l-am scapat in apa si nu mi-a gasit picatura de apa in interior.Il bagasem in orez.Dar imi era teama.Mi l-au reparat si gata.

| AlynHere a răspuns (pentru Honeyyy):

Merită să înceri.

| Honeyyy explică (pentru darrio2007):

Are intr-un colt o zgarietura mica, dar nu e de ieri, de cand l-am scapat, pentru ca am carcasa de ceva timp si l-a mai protejat. In rest arata ok, inca mai am pe ecran si folia de cand l-am cumparat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Honeyyy):

Ei nu au de unde sa stie de cand este zgarietura.Incearca.Ca doar nu te omoara.Fa pe prostu`. Scuze!

| LoveSleep a răspuns:

Mai insistă, ar trebui să ți-l repare gratis dacă e în garanție și n-are urme gen ecran spart și toate alea.
Baftă!

| Honeyyy explică (pentru LoveSleep):

Nu are nimic, si folia de pe el e impecabila laughing

| Honeyyy explică (pentru darrio2007):

Pe proasta, mai exact laughing. Am sa incerc. Doamne ajuta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Honeyyy):

Succes! Sa imi scrii daca s-a rezolvat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Garanţia NU acoperă defectele "mecanice" produse de lovire/căderi!

Va trebui să plăteşti contravaloarea reparaţiei sad

Toate cele bune!

| Honeyyy explică (pentru darrio2007):

Au trecut deja 2 sapt de cand l-am dat celor de la Auchan si nu ma-u contactat inca :-s

| Honeyyy explică (pentru LoveSleep):

Tocmai ce m-a sunat mironosita aia, si mi-a zis ca nu-l poate repara, ca are in dreapta jos o zgarietura mica straight face. Adica, serios, chiar nu are nici o legatura chestia aia. E tocmai din ianuarie zgarietura aia straight face

| LoveSleep a răspuns (pentru Honeyyy):

Spune-le că nu are legătură cu faptul că nu mai funcționează și că tu nici n-ai observat că e zgâriat, ar fi putut-o face chiar ei.
Nu știu, încearcă să mai insiști, idei concrete nu am pentru că nu mi s-a întâmplat.
Baftă!

| Honeyyy explică (pentru LoveSleep):

I-am spus aleaia ca nu e de la zgarietura si degeaba. Cred si eu ca mai bine le platesv 580 de ron, decat sa mi-l repare moca.

| LoveSleep a răspuns (pentru Honeyyy):

Dacă aș fi fost în locul tău nici nu i-aș fi sunat. Așa sunt eu, prefer să îmi rezolv singur problemele, respectiv să-mi iau alt telefon decât să-i explic unui idiot niște chestii cu speranța să mă înțeleagă. Dar totuși, în cazul tău, aproape 600 de ron e prea mult și odată ce un lucru e reparat, nu cred că mai ajunge la performanțele anterioare.
Chiar nu am idee ce-ai putea face. Orice decizie ai lua, toate au niște dezavantaje mari.
Ai putea să-ți cumperi un alt telefon foarte bun cu 600 de ron. Dar să ții un S4 care se poate repara în dulap nu sună prea bine.
Ai putea să îl repari, dar costul reparației e cât prețul unui telefon. (Și mă refer la cele bune, nu la chestii cu butoane)
Cum ai zis, orice ai alege ești în dezavantaj.

[ Practic, tot ce am scris e inutil și nu te ajută cu nimic laughing ]