| cristianmihai1 a întrebat:

Bună ziua TPU! Am si eu o întrebare, am un S10+ care are IMEI de Germania și vreau sa ii bag din nou softul de pe sammobile oficial, dar acolo am mai multe categorii printre care și țara. Întrebarea mea e, trebuie sa aleg țara firmware-ului în funcție de IMEI-ul destinat țării respective sau în funcție de țara în care este folosit telefonul? Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Poti alege orice tara din Europa, dar de preferat ar fi tot Germania. Nu ai nevoie de IMEI pentru firmware. Pur si simplu il alegi in functie de modelul telefonului. Vezi ca modelul telefonului este scris ca un cod, in genul SM-G975F, SM-G975U, SM-G975W etc. Stiu ca la unele modele de Samsung acest cod era scris cu litere mici pe spatele telefonului in partea de jos, dar la S10+ nu stiu daca este asa. Oricum, codul respectiv ar trebui sa-l gasesti si pe eticheta de pe cutia telefonului.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca ai EXACT modelul telefonului, in teorie poti sa pui ORICE gasesti pe samobile la modelul exact ala