| CodrutR a întrebat:

Am o intrebare pentru voi. Vreau sa fortez un update la telefon (S6 Edge plus) pentru Android 7.0. pe internet multi au downloadat un firmware pentru telefon si l-au instalat si a mers fara probleme. Vreau sa stiu daca trebuie sa downloadez acest firmware in functie de reteau telefonului pe care o folosesc acum sau cea in care a fost codata? Mentonez ca a fost codat pe Orange dar nu mai este, la momentul actual am cartele Vodafone iar la tipurile de firmware am gasit unul pentru Romania dar apare in paranteza cosmote, gen: "Romania(Cosmote)" Oare dac il instalez pe acesta este posibil sa nu imi meagra datorita faptului ca se specifica "cosmote" acolo? Sau nu are nicio treaba reteau specificata cu cea pe care o folosesc eu, ori tara ( fiindca sunt mai multe firmware pentru diferite tari) FUNDA!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Softul nu are lagatura cu cu reteaua ci cu tipul telefonului.
2. Softul are legatura cu tara daca vrei sa-l iei in romana si nu a aparut o varianta in romana. Daca vrei sa-l folosesti in engleza nu este problema doarece stiu ca acesta varianta a aparut deja.
Intra in setarile telefonului si incearca de acolo. Succes!

| CodrutR explică (pentru Salontanul):

Deci nu ar fi nicio problema daca il descarc pe cel de Romania pe cosmote?

| Salontanul a răspuns (pentru CodrutR):

Nu. Daca este facut pentru tipul tau de telefon.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand apare o noua versiune, acesta trebuie tradusa si personalizata pentru diferite retele sau independente.
Toate aceste lucrari costa timp si bani si trebuie suportat de cineva.
Cand va fi gata versiunea pentru firma la care esti, atunci vei primi anuntul,
Evident, nu se pot downloada milioane de actualizari (trafic de mii de gigabaiti), doar la rand, deoarece nu ar rezista serverele si retelele.

La actualizare fiti atent sa fie bateria incarcata 100% si telefonul conectat la incarcare!