| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Buna ziua TPU! Mama mea are doua abonamente la Orange pe numele ei(unul e pe cartela din telefonul ei iar celalalt e pe cartela din telefonul tatalui meu). In seara de 02.01. 2018 tatal meu si-a pierdut telefonul cu tot cu cartela pe care se afla si unul din cele doua abonamente facute pe numele mamei mele. Imediat in seara aceea am intrat pe site-ul celor de la Orange si am suspendat acel numar de telefon. Urmatoarea zi tatal meu s-a dus la un centru Orange din zona ca sa isi ia alta cartela tot pe acelasi numar si abonament. Cei de acolo l-au incantat cu o oferta "minunata" de 12 euro la care primea si un nou telefon pe Android insa conditia era sa mai faca inca un abonament pe un alt numar mobil Orange. Deci scopul initial era ca tata sa isi ia alta cartela insa mai apoi a venit acasa cu un telefon nou si inca un abonament cu toate ca nu el era titularul contractului ci mama mea. Iar acum mama are 3 abonamente pe numele ei. Intrebarea este, cum de i s-a permis sa faca inca un abonament pe numele mamei fara semnatura ei? Nu el este trecut ca titular in abonament deci nu inteleg. Astept un raspuns va rog!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi cum de a pierdut telefonul cu tot cu cartelă, nu i si mai aminteste daca l a pierdut sau la uitat undeva sau poate i-a fost furat, e ciudat ca nu a reclamat la politie, si s-a dus sa ia alta cartelă, normal aia care a pierdut-o trebuia blocată, sa nu o poată folosii nimeni. El a vrut alta cartelă si ăstia de la Orange l au "prins" si i au bagat pe gît un telefon nou, șmecherii.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am precizat mai sus ca am suspendat cartela aceea direct de pe site-ul lor.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum adica "pai cum de a pierdut telefonul cu tot cu cartela"? Putea sa le piarda si separat? laughing

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu i-a fost furat! l-a pierdut! politia nu are treaba

| flixbuster a răspuns:

Ar fi util sa mearga mama ta la Orange si sa verifice daca l-a trecut pe tatal tau ca si co-titular de contract (sau orice calitate contractuala care sa ii permita modificari de contract). Poate a facut-o si a uitat.

Daca Orange nu pot produce dovada ca tatal tau avea dreptul de a modifica contractul, atunci mama ta sa ceara rezilierea pe loc. Daca fac ORICE fel de talente, sa le spuna ca ii reclama la ANPC. Eventual sa aiba numarul pregatit - este 0219551 - si sa sune imediat chiar cand este la Orange, daca este nevoie.

In orice situatie trebuie sa ramana calma si sa vorbeasca frumos/politicos.

| Itanul a răspuns:

Cand e vorba sa ia bani multi... Dar cred ca tatal tau figura pe undeva ca utilizator a unei jumatati de abonament. Ca altfel, nici o cartela noua nu ii dadea.