| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Vi s-a întâmplat celor care dețin iPhone 14 pro la încărcare sa se încălzească? In jurul procentului de 80% se încălzește și se incarca repede și după începe sa se răcească. Folosesc cablul primit de ei și adaptorul este original de 20W. Este o problema faptul ca se încălzește? Nu se încălzește foarte rău, in sensul in care sa nu poți pune mâna pe el, dar se poate sesiza ca este cald.
Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Stii piesa aceea toate-s la fel?
Asa e si cu telefoanele la incarcat.
Si nu am iphone pentru ca nu-mi plac, dar principiul fizicii e acelasi indiferent de brand.

| relian a răspuns:

Acolo are loc o reactie, iar reactiile chimice sau de care or mai fi, degaja si caldura in timpul ala.
Incalzitu asta mai mult sau mai putin, tine de mai multi factori, nu mereu se va incalzi la fel, uneori o sa nici nu simti, alteori o sa fie si mai cald.
Tine de incarcator, de conditiile unde sta la incarcat, de ce apps foloseste, de timpul de incarcare etc.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru relian):

Încărcătorul este de la ei, când am primit telefonul mi-au dat și cablul, iar adaptorul l-am cumpărat eu, e original și e de 20W.
Ma gândesc ca unde e și cald in casa din cauza caniculei, in jur de un 24-25, poate chiar 26 de grade in casa sa se încălzească. Nu stau pe el când e la încărcat, netul este oprit când e la încărcat.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru relian):

Plus ca îl încarc fără husa, de fiecare data.

| relian a răspuns (pentru Adinutzzaa):

E in regula, nu ai de ce sa iti faci griji, toate asa se incalzesc, e ceva normal, cum am spus acolo in baterie au loc reactii chimice, cu degajare de caldura.
Si curentul electric, astalantu de la prize are pierderi, atunci cand un cablu se incalzeste aia se intampla, se pierde energie acolo.

Orice reactie sau fenomen fizic, este urmat de pierderti de energie, de acolo simti acea caldura.
Poti sa lasi husa pe el, eu asa il am intr-o carcasa de plastic, am spus ca o scot de tot sa tin telefonul fara, dar inca nu am scos-o, inca.

| sammie a răspuns:

Pot spune ca la iPhone se incalzeste dupa 75-80%.

| literallythesamebruh a răspuns:

Cam orice telefon se încălzește în timpul încărcării, mai mult sau mai puțin, mai ales cele cu încărcare rapidă. E în regulă, nu o să se întâmple nimic. Atât timp cât nu se SUPRAincălzește, nu e panică dacă se încălzește puțin.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Se încălzește, adică e sesizabil, dar nu atât de tare încât sa nu îl poți tine in mâna.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Atunci este ok. Și telefonul meu s-a încălzit la încărcat din prima zi în care l-am luat. După un an, bateria încă este ce trebuie.

| Florian80 a răspuns:

Iphone sucks! Se incalzeste ca naiba si nu e fiabil.Bani aruncati pe geam (fite).