| SingleForOne a întrebat:

Când bateria de la telefon smartphone (integrată) se uzează foarte mult, se poate înlocui sau îmbunătăți bateria la un service sau service-ul companiei?

Răspuns Câştigător
| LimitBreaker a răspuns:

Se schimba. Nu recomand sa o faci tu, mai ales daca nu ai mega multa rabdare.
Eu am avut problema cu o baterie de genul, am dat comanda din China (a tinut 2 saptamani sa ajunga), a costat doar 40 lei cu toate ca telefonul era peste 2500 si a functionat perfect.
A fost nevoie de multa rabdare ca are multe suruburi foarte mici.
E nevoie de multa atentie ca daca pui ceva gresit sau fortezi ceva se poate strica.
In general cu bateria vin si niste surubelnite speciale si spatule dar daca nu le primesti e nevoie sa cauti pe net ce ai nevoie si sa cumperi separat.
De aceea zic, probabil nu vrei sa te complici si e mai bine sa apelezi la un service.
Eu am rabdare si mi-a placut sa stau sa ma chinui.

| cfrtobias a răspuns (pentru LimitBreaker):

Oare si la samsunguri noi la fel is cu multe suruburi?

| LimitBreaker a răspuns (pentru cfrtobias):

Da, majoritatea au asa, mai ales astea care au baterie integrata ca se asteapta foarte rar sa fie deschise plus ca ai grija ca la baterie se foloseste de obicei mult lipici si se desface mai greu, ca sa fie ei siguri ca nu se misca prin telefon.
Vezi ca e imposibil sa nu fie pe net cineva care arata cum se schimba bateria la modelul tau.
Uite exemplu cum sunt vandute bateriile: https://www.aliexpress.com/......57582.html

| SingleForOne explică (pentru LimitBreaker):

Rabdare am, de placut poate mi-ar place să învăț lucruri noi, dar nu am cunoștințe sau experiență în așa ceva; și decât să încerc pe telefonul meu, mai bine pe altul mai vechi, nefolositor. Dar, asta este un alt nivel de răbdare, să învăț toate aceste lucruri, pe care nu-l am.

| LimitBreaker a răspuns (pentru SingleForOne):

Cauta modelul la telefon pe YouTube si changing battery/replacing battery. O sa vezi acolo daca e sau nu greu la modelul pe care-l ai.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Unepri merge, alteori nu. Poti lua baterie noua, poti lua baterie originala si la fel sa mearga.De ce? Telefonu sau bateria la telefon se incarca prin telefon,deci daca motherboard sau partea care incarca bateria nu mai lucreaza normal,la revedere.
Am gasit eu asa telefoane,am luat baterie originala,buna in garantie, puneai, incarcai si bateria tinea cat tinea si aia veche,
Nu stiu daca e cum spun, ma refer sa fie de vina partea de incacrare, dar am gasit asa situatii si nu doara odata.

Sa incerci tu este foarte usor, chiar daca nu ai mai facut-o inainte nu-i problema.Bine trebuie sa ai o oarecare indemanare, dar nu-i nevoie s e fii mare meserias.
Intri pe Youtube, scrii in engleza "how to replace battery on iphone X " am dat un exemplu, dar treci ce telefon ai tu si iti arata acolo video pas cu pas ce trebuie sa faci, cum sa faci, ce ai nevoie.

| AntonioBossGras a răspuns:

Da, se poate inlocui, in servis autorizat.