| zuumy a întrebat:

Care e diferenta dintre un Samsung s3 si o REPLICA s3? e mai "slaba" o replica? avantaje si dezavantaje...dau funda, multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

In fine hai sa facem o mica paranteza, detin doua copi dupa Samsung Galaxy Note 2 una fiind dual core si o alta quad core, dar in acelasi timp detin si originalul.
Acum sa iti spun diferentele sesizate de mine.
Prima diferenta ce am sesizat-o este forma telefonului fiind mai gros si mai greu replica dual core ne avand creion, desigur copia dual core este mult sub telefonul original, are o memorie ram de 1gb, o memorie interna de 4gb, este dual sim, are un display de 5'5, un procesor de 1. 2Ghz dual core si o placa video de la Mali, o camera foto/video de 8mp dar nu are claritate cine stie ce(are toate functiile ce le are si camera de pe telefonul original, exceptand modul panoramic).
Deci cam asta are replica dual core, totusi in Antutu ea bate multe telefoane cum ar fi:
Allview P4
Samsung galaxy S2
Acum sa discutam si despre replica quad core.
Aceasta este mult mai apropiata de telefonul original in sine, dar este la randul ei net inferioara, totusi trebuie sa spun un lucru replica quad core este asemanatoare originalului ca si aspect si are si creionul specific gamei note.
Acum sa vedem ce contine aceasta copie quad core, are acelasi procesor quad core pe care l-au implementat si cei de la Allview pe modelele lor(V1 Viper are acelasi procesor si acelasi procesor grafic), are acelasi procesor grafic ca si Allview, memorie ram de 1gb, memorie interna 8gb, display 5'5 Full Hd(are aceeasi densitate de pixeli ca si telefonul original), camera foto/ video de 13mp si secundara de 5mp( totusi nu este mai buna de cat camera de pe telefonul original)
Acum ca am spus specificatiile trebuie sa spun urmatoarele lucruri.
In Antutu copia quad core bate un Allview v1 Viper, lucru ce te mira tinand cont ca are aceleasi piese in mare parte si totusi il bate.
Acum sa iti spun si preturile in sine
Pe copia dual core ce am achizitionat-o anul acesta in luna ianuarie am dat 600 de lei.
Pe copia quad core ce am achizitionat-o acum 2 luni am dat 800 de lei(mult mai ieftina de cat un Allview V1 Viper).
Cine spunea ca pe o copie nu se poate instala o alta versiune de android se inseala amarnic, se poate instala orice android doresti tu.
Cine spunea ca pe replicii nu functioneaza internetul iar se inseala, functioneaza si inca extrem de bine.
Asa ca eu va dau un sfat, ce ar fi sa testati voi personal o copie si pe urma sa vedeti ce poate si ce nu poate?>
Eu va spun ca e mai bine, in felul asta poate nu mai spuneti prostii.
Si da un original este mai performant lucrul asta nu il neg, dar nici o copie buna nu este de neglijat, insa ca sa dai de o replica buna trebuie sa cauti mult si bine

| zuumy explică (pentru panther2007):

Hmm...am inteles......merci de ajutorhappy

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca e mai slaba.De unde si cuvantul replica. Avantajul ca este mai ieftin.Dezavantaje sunt destule.Te poate lasa oricand.Nu poti face actualizari la sistem, este un dezavantaj.

| antimulte a răspuns:

Depinde de replica. Sunt multe care arata ca S3-ul si majoritatea sunt mai slabe, memorie mai mica, camera de rezolutie inferioara, ecran mai slab etc. De asta sunt si mult mai ieftine. Ma interesa si pe mine sa iau o replica S4, dar una cu ceva performante tot costa ceva bani...

| YoChriss a răspuns:

Buna! Nu vor exista niciodata replici m ai bune din nici-un punct de vedere decat originalul. Replicile sunt facute doar pentru a te da mare cu ele ca nu stiu ce telefon ai.

| spaghetty a răspuns:

Replica este facut dintr-un plastic simplu+ ca am vazut pe youtube ca se misca mai greu, camera e varza si nu are giroscop

| panther2007 a răspuns:

Care sunt diferentele?
Destul de multe si destul de mari.
Prima diferenta este procesorul, telefonul original are un procesor quad core iar o replica are un procesor dual core.
A doua diferenta este memoria ram, putine copi de s3 au memorie ram de 1gb.
A treia diferenta este display-ul si forma telefonului in sine.
Iar ultima diferenta este camera foto/video.
In concluzie nu recomand aceasta copie, mai bine cumpara originalul, dar daca doresti neaparat o copie iti recomand sa cauti copi cu procesor quad core

| HrubanGustav a răspuns:

Este o diferenta mare...
1)Nu merge internetul pe o replica.Nu are atata memorie ca unul original...Sa sti ca originalul e de 10000% mai bun! Fundita?

| RaDukuuu a răspuns:

Salut,diferenta este ca de pe o replica S3 sunetul este... nu este HD asa cum este un S3 si nu prea poti suna de pe replica, asa ca te sfatuiesc sa te uiti mai bine la ce cumperiwinking Sper ca te-am ajutat.

| Slayer575 a răspuns:

Diferentele sun urmatoarele :
Pe un s3 ai ecran hd processor quad-core
si camera de 8mp pe cand la o replica nu ai ecran hd processor dual core si probail unu slab si androidul nu ese atat de fluent ca la unul real sa nu mai vorbim si de calitatea apelurilor.