| andrei8767 a întrebat:

Care este mai performant dintre Samsung Galaxy S4 si iPhone 5S? Vreau si cateva argumente. Multumesc anticipat. Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Komarov a răspuns:

O varianta buna este Samsung Galaxy S4 din cauza ca are un sistem mai usor utilizabil pentru un incepator plus ca exista anumite probleme la iphone cu care vesnic te intalnesti cu ele dar iti scriu avantaje/dezavantaje aici :
-Adevarat Procesorul de 64 bits e ceva revolutionar dar are o problema la iphone 5s e ca te vei intalni de blue-screen de la windows adica dead-screen mai pe scurt plus ca sunt probleme in multitasking.La iphone ca sa urci o poza in pc iti trebuie itunes acolo e si mai complicat daca iti reinstalezi windows-ul si instalezi i-tunes o sa iti faca sync cu fotografii si le sterge pe cele din i-phone plus ca in app-store sunt foarte multe aplicatii platite si mai putin free.nu te lasa pacalit de ecran retina si alte chestii cu timpu ele se duc si apar pixeli morti adica experienta iphone 3g/3gs/4 si ipad 1st gen.Un dezavantaj este pretul de import la noi in europa care este absolut colosal.Eu am fost obsinuit cu iphone-ul ca eu le manevrez in fiecare zi si trebuia sa fac diferite manevre ca sa am aplicatii. Plus ca daca vrei aplicatii free la un iphone trebuie jailbreak si ceva care nu a fost definitivat la ios 7. ios 7 nu e finisat asa de bine. eu folosesc sincer asa un smartphone android si ipod touch 5th gen si economisesc bani.la iphone 5s apar fenomene gen modele diversificate neverlocked alea nu sunt prea complicate la update-uri adica merge pe orice cartela sim si cele codate se pot decoda dar odata cu softul upgradat isi pierde valorile in fine sunt multe criterii.Eu iti recomand s4 ai aplicatii gratis memorie cat cuprinde performante multumitoare si update-uri la zi cei de la android raman fideli utilizatorilor deoarece odata cu un update la o versiune mai noua permite celor cu telefoane mai vechi sa le foloseasca inca dar cei de la Apple incep sa inlature deja plus ca Apple au niste preturi colosale chiar nesimtite la preturile cerute de ei

1 răspuns:
| maxb a răspuns:

Pai sa luam asa:

iPhone 5S are dual core cu x64

S4: are quad core si x86

Dar soft-ul mai bine optimizat face diferenta.

Sunspider: iPhone castiga.
Basemark X: iPhone castiga.
GFX Bench: iPhone castiga.

Ca performanta reiese ca iPhone e mai bun dar gandeste-te ce faci cu telefonul. Daca doar facebook si joculete atunci iPhone. Daca vrei si costumizare adica widgeturi, themes, control mult mai bun asupra telefonlui atunci S4.