| Kamelya125 a întrebat:

Care este optiunea de activat pentru a folosi yahoo messenger pe telefon?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce telefon ai, dacă este aplicaţie Y.Messenger compatibilă cu acel model, apoi trebuie să ai acces la internet.

Dacă ai abonament cu net inclus e ok ( dacă nu, atunci traficul de net face cost suplimentar ), sau cartelă cu opţiune de net activată ( ori credit disponibil ), îţi descarci şi instalezi aplicaţia Y.Messenger - apoi, poţi folosi Messu'.

Dacă telefonul tău are wi-fi, atunci te poţi conecta la net prin wi-fi.

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

POŢI să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Nu este o optiune, trebuie sa ai conexiune la internet si sa iei aplicatia.

| Kamelya125 explică:

Am galaxy mini 2

| kraYz a răspuns:

Nu trebuie activat nimic. Daca folosesti un smartphone cu android trebuie doar sa descarci aplicatie de pe Play Store sau sa accesezi webmessenger.yahoo.com (preferat pentru telefoanele vechi)