| 4evergentleman a întrebat:

Cat pot lua la un amanet pe un iPhone 12 Pro de 256 GB? Un preț așa aproximativ? L-aș vinde pe OLX dar nu am garanție că l-am primit cadou, nici cutia doar telefonul și încărcătorul. Cum pot dovedi că e nou la iPhone daca nu am garanția? E absolut nou din magazin primit cadou!
Sau sa îl duc la un magazin unde vinde și cumpără telefoane iau mai mult? Acolo vinde mai multe gadgeturi

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am vazut de la 1200 lei la peste 2000 lei. Incearca la Flip.ro sa vezi cat iti dau ei. La ei unul este cu 2350 lei la 64 GB. Daca incerci la ei poti sa nu-l trimiti degeaba sau sa te pacaleasca doar ca ei scad mult din pret pentru castigul lor.

| 4evergentleman explică (pentru Salontanul):

Înseamnă că e ca la amaneturi. Pe OLX e cel mai bine dar numai de cocalari dau când vand cate un telefon,parca sunt blestemat,am dat și de polițiști dar am vândut telefoane perfect funcționale,mai bine dau de un polițist decât de un cocalar care vine cu negocieri și caută numai defecte sau că nu ai ai nu ai aia și să îl ia mai ieftin, românii și țiganii numai asta știu să se țigănească, nici nu știu ce să fac sa îl dau pe olx și să dau peste cocalari cu arfe și figuri care vin cu negocieri sau sa îl dau la un magazin de telefoane și alte gandgeturi acolo sunt conștient că voi primi mai puțin. Nu am garanția și poate unii o cer daca tot vad că e menționat un telefoan că e nou au și pretenții, unii cred ba chiar că e furat cum deja s-au făcut presupuneri și pe aici laughing eu l-am primit de ziua mea și am primit doar telefonul și un încărcător fara folie, telul e nou nouț neumblat la el doar țiplă i-am dat-o jos happy
Sunt siguri că o să dau de bișnițari sau țigani daca îl pun pe OLXlaughing că nu am noroc sa îmi cumpere din produse românii care sunt civilizați.

5 răspunsuri:
| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Eu zic că 2500 tot iei pe el. Se poate și mai puțin, totuși. Poate fi el cât de nou, din moment ce este în posesia ta, este clasificat ca un telefon second-hand pentru potențialul cumpărător. Pe OLX trebuie să ai puțină experiență în a identifica persoanele de încredere și a le diferenția de țepari. Da, te poți duce și la un amanet, dacă îți convine prețul primit.

| 4evergentleman explică (pentru literallythesamebruh):

Asta e că dau numai peste Rromi, nu sunt rasist că și eu sunt jumate Rrom, nu ii bag pe toți în aceeași oală, deși mulți știu că nu prea îmi plac. Pur și simplu am un ghinion fantastic sa dau numai peste de ăștia când vând un telefon, și ăștia sunt foarte vicleni perverși cauta defecte și motive în orice numai să îți de-a mai puțin pe el. Sunt sigur că dacă îl pun pe OLX mă va contacta doar cocalarii laughing noroc poate nu experiență sau fler, mai bine îl vindeam la polițiști că și ăștia mi-au cumpătat câteva telefoane vândute pe OLX.
Cu 2500 am văzut că sunt puse de astea utilizate de 128 GB cu baterie de 89-90% al meu e nou, neumblat, am văzut unii că îl puneau și la 3000-4000 de lei, 2500 trebuie sa iau pe el și îl dau repede cred dar sper sa dau peste oameni serioși nu interlopi, cocalari, mafioți, golani cu care sa mă cert că se tocmesc ca la cort cu mine. Am un magazin in centru unde cumpără și vinde dar mai mult de 1500-1700 nu cred că îmi dă pe el, și nou in magazin e 5300 de lei varianta de 256 GB. Am ajuns sa îmi fie teama sa mai vand ceva,e plina tara asta de cocalari,și ho,că sunt și români cocalari nu doar gipsani,este de doamne ferește tara asta. Nu știu,unii vorbesc civilizat și la fata locului sunt ostili,au o atitudine ostilă, tupeu jegos. Sunt și Rromi de doamne ajuta și mai buni decât mulți români dar eu am dat numai de specimene printre care și unii din prietenii mei. Nu prea am vândut eu iPhone-uri, și na, nu am experiente cu telefoanele astea, și unii te citesc repede când văd că ești nepriceput daca te întreabă ceva. Nu știu ce să fac, că dacă te iei cu iei sunt periculoși. Românii nu cumpără că mulți mor de foame nu au atâția bani sau cumpără din magazine direct, as face și pariu că nu îl va lua un roman laughing

| 4evergentleman explică:

Pe OLX cat pot sa cer pe el?

| 4evergentleman explică (pentru 4evergentleman):

Chestia e că unii sunt nesimțiți eu neavând garanția la el ce as putea sa le spun clienților? Că unii o sa caute motive cum că nu e nou daca nu are garanție sau altele că așa sunt unii romani și țigani fac orice numai să caute motive sa ofere cat mai puțini bani