| anonim_4396 a întrebat:

Cateodata mi se inchide si deschide telefonul (restart) brusc, care ar fi cauza? Cum pot remedia aceasta problema cu restartul? Mentionez ca, cateodata se incalzeste si cand stau pe aplicatii pe lateral (rama) se incalzeste in general si spate cateodata, telefonul e Samsung s10. Acord funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Din cate stiu, mai rar de la procesor. Cel mai adesea, moare cu totul.
Eu cînd am schimbat bateria, nu am mai avut probleme. De e de la ea, nici tu nu vei mai avea. Frigul (sau căldura excesiva) de regula suprasolicita bateria
Actualizarea software-ului niciodata nu strica, dimpotrivă, face bine, se mai elimina unele erori, si se mai îmbunătățește partea de soft.

27 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Despre ce aplicatii e vorba?
Rezolutia o tii pe maxim, sau e pe 1080p?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Youtube,Facebook, navighez pe google, olx ..se supraincalzeste cateodata mai ales pe lateral pe rama, telefonul se restarteaza brusc odata la 2 zile sau o zi, depinde, nu e o regula. E setat pe full hd da.

| David12Iulian86 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-ar putea sa se suprainclazeaza procesorul si sa se stinga s au sa se restarteze incearca sa il duci intru un service!

| cristi202 a răspuns:

Bateria. Cind e terminată,, poate sa iti dea restart la telefon. Eu am pățit-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru David12Iulian86):

Da,procesorul sau bateria e de vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Dar ppate fi si de la procesor? Daca schimb bateria o sa mai am probleme? Adineauri am dat actualizare software sper ca nu am facut o alegere proasta

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce model e si de cat timp il ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Samsung s10, e luat la secound, de câteva zile.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

\ Se descarca repede?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Nu se descarca repede, se descarca normal, doar ca câteodată se supraincalzeste/încălzește în aplicații, nu jocuri.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut un S mai vechi, practic depasit, fiind vorba despre S4, si facea la fel.
Se oprea random, minim 1 data pe zi, maxim de 3-4 ori.
Uneori se restarta, alteori doar se oprea.
Nu aveam decat 4.4.2 pe el, nu facusem trecerea la 5.0.

Am salvat tot ce aveam nevoie, am scos cardul, si am dat un Factory Reset.
Dupa acea operatie, nu se mai opreste, si dupa ce am oprit aplicatiile inutile, chiar se poate folosi pentru chestii de baza.

Daca face la fel si dupa Factory Reset, urmareste cu un program de monitorizare la ce temperatura ajunge procesorul in timp ce vizionezi un clip pe YouTube.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.razorlabs.cpumeter

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark

https://play.google.com/store/apps/details?id=ccc71.st.cpu

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cpuid.cpu_z

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate cineva are acces la telefonul tau. Si in felul acesta îți da de înțeles.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De ce e amuzant? Nu ai auzit de clonare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ești nebuna laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa fiu nebuna? Citește despre clonarea numărului de telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Fiindca ți am citit penultima întrebare, și pari a avea probleme grave psihice, eu zic sa îți iei tratamentul happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Am instalat una din aplicații și am pus o piesa pe YouTube apoi am verificat temperatura și indica 36, 9 apoi a scăzut la 35 și ceva, la voltage indica 3940 apoi 4000 dar acum e la încărcat, când e pus la încărcat se încălzește puțin pe margini și spate. Când îl scot de la încărcat se încălzește mai rar asa când ii vine lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Am pus telul la încărcat și vad ca se încălzește pe margini adică rama telefonului și spatele și temperatura indica 36, 9 când am pus sa ascult putina muzica și între timp o mai scăzut, când îl scot de la încărcat se încălzește mai rar, îs curios dacă se mai restartează acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru David12Iulian86):

Cred ca e de la baterie, vad ca, când îl pun la încărcat se încălzește puțin

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca întrebarea mea te-a scos din depresie, cel puțin pe moment. O sa îți mai ofer ocazia sa razi, curând, si sper sa pot si dovedii ceea ce o sa postez. Eu nu fac nici un fel de tratament. Stau cu piciorul bolnav si rabd pana se vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problemă de software.
CPU prea încălzit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui resoftat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Acum după ce l-am scos de la încărcat arata 32.2 temperatura bateriei. Deci nu știu dacă e de la baterie sau procesor

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Salveaza-ti altundeva toate datele importante de pe el (daca ai, ca spuneai ca l-ai luat de curand),

Poti incearca intai un Soft Reset.
Tii apasat butonul de "Power" si butonul de "Volume Down" pana ecranul se face negru, continuand sa le tii apasate pana apare logo-ul Samsung, apoi le poti lasa si telefonul se va restarta.

Daca nu ajuta, atunci incearca Hard Reset, adica sa stergi tot de pe el, si sa il aduci la setarile (si aplicatiile) din fabrica.

Poti apela la optiunea din meniul telefonului (Settings - General management - Reset - alegi Factory Reset Data - alegi in partea de jos Reset)

Exista si o modalitate de a apela Factory Reset cand ecranul nu functioneaza, dar nu e cazul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ce ai la picior? Cati ani ai? Nu prea cred ca o sa rad prea curând. de când mi o ucis mama acest virus lumea mea sa sfârșit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

I s-a dat reset factory când mi la vândut. Ori placa de baza are probleme sau poate procesorul deși nu cred dar cel mai probabil bateria. De exemplu acum îl folosesc în continuu și nu se încălzește.e tare ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi o idee