| Bernardus a întrebat:

Ce inseamna, concret, cand ti se spune la service ca telefonul tau o sa fie resoftat? Am un galaxy a52s 5g pe care l-am dus la reparat acum cateva luni, si mi-au zis asta.

Ce am inteles eu e ca urmeaza inclusiv sa mi se stearga toate datele din telefon, (mi-au zis sa imi fac backup), dar cand l-am ridicat inca aveam toate datele si toate setarile la fel. Mentionez ca am fost la un centru oficial Samsung, deci nu cred ca au uitat tehnicienii ceva

Intreb pentru ca o sa trebuiasca sa ma duc iar cu el in service si vreau sa stiu daca prima data a fost pur si simplu o greseala si ar trebui sa ma astept ca de data asta sa imi pierd datele, sau daca pierderea datelor e doar o posibilitate, si omul de la service mi-a zis sa imi fac backup doar asa, in caz de orice.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Prima data ti-au dat teapa! Resoftarea inseamna reinstalarea sistemului de operare! De la zero!

Si resoftarea nu rezolva defectiunuea unei componente! Normal e sa inlocuiasca acea componenta apoi sa resofteze telefonul!

| Lioana a răspuns:

Niciodata, dar niciodata, sa nu dai telefonul in service fara sa faci backup la date. Asta daca tii la ele. Mereu exista pericolul sa le pierzi.