| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna telefon rootat?

Răspuns Câştigător
| Skyfest a răspuns:

Pai cu root-ul instalat pe telefon, ai acces la fisierele mai ascunse, si blocate de un user standard, in plus cu root-ul poti sa hackuesti aproape orice programa sau joc. Funda?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un proces prin care se exploateaza unele vulnerabilitati ale sistemului Android in vederea obtinerii dreptului de administrator (admin) si care-ti da posibilitatea sa instalezi ce vrei si de unde vrei pe un telefon. Operatiunea se numeste "Rooting". Prin aceasta operatiune administratorul obtine dreptul de a face activitati care, altfel, i-ar fi fost interzise.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Câteva răspunsuri bune ai primit deja. Ca o completare, citește și informațiile din link-urile de mai jos. S-ar putea să afli și alte răspunsuri, la întrebări pe care nu ți le-ai pus încă.
http://fandroid.ro/intrebari-frecvente/ce-inseamna-root.html
Avantaje/dezavantaje: http://www.giz.ro/software/android-root-33751/
http://aplicatii-android.com/......nului-tau/

| NLS a răspuns:

Prin procesul de root pe Android, obții mai mult control asupra sistemului de operare, poți modifica mai multe chestii în inima lui, devii un super-user altfel spus.
Îți e permis inclusiv sa ștergi aplicațiile preinstalate de dezvoltator, și sa elimini alte limitari Software. De exemplu sa poți instala ultima versiune a sistemului de operare pe un dispozitiv mai vechi pe care nu e suportat. Îți e permis și sa aduci modificări în structura sistemului la nivel de administrator și orice alte modificări inaccesibile pentru un utilizator obișnuit.
E oarecum sinonim cu termenul jailbreak din ograda Apple, însă jailbreak presupune mai multe lucruri, din cauza limitărilor mai drastice.

| askmefast a răspuns:

Ai acces la absolut toate datele memoriei:de exemplu poti scrie intr-un fisier al telefonului a ai Android 1000, desi tu ai 5.0 sau o versiune normala

| Honoluly a răspuns:

Adica reconfigurat la serarile din fabrica, poti sa il rootezi tinand butonul+/- si meniu(parca)si acolo iti apara asta. pierzi tot tot de pe el..eu am rootat telefonul cand nu mai stiam parola de deblocare.asa am reusit sa intru iaras pe el.