| Junseng a întrebat:

Ce inseamna Verizon,Sprint,T-Mobil..., bad sau clean ESN?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Verizon,sprint,TMobile is companii de telefonie.TMobile este germana iar alelante is americane.
ESN inseamna Electronic Serial Number.Acest ESN este folosit pentru a identifica un telefon CDMA, deci CDMA nu GSM.Telefoane CDMA is acele telefoane care nu au cartela SIM,deci atentie nu-i poti pune SIM,asa cum e cazul telefoanelor care vin de la Verizon sau Sprint.
Mai departe,plecand de la chestia asta deja lumea foloseste aceasta expresie bad or clean ESN la orice telefon,dar nu-i corect,insa deja lucru este facut,ca urmare orice telefon care are ceva probleme i se pune eticheta bad ESN.
ESN ala odata pus bad,vorbim aici de ESN la telefoanele CDMA,nu-i mai poti face nimic, adica sa-l faci sa functioneze, avtivat etc, pe cand la cele care is bad ESN cu SIM se pot folosi, in alta tara decat cea in care a fost bad ESN.
Bad(rau)sau Clean(curat) ESN inseamna ca acel telefon sau tableta ceo mai fi are probleme daca e bad, sau e curat daca e clean.Bad adica a fost sub contract si na mai platit,sau la pierdut,cineva la gasit,ori a fost furat si alte motive,iar compania la blocat, nu mai ai cei face.
Daca insa ai un telefon bad ESN dara e cu SIM, deci foloseste sistemul GMS in cazu telefoanelor, atunci il poti folosi in alta tara decat cea unde a avut probleme.
De exemplu TMobile foloseste telefoane cu SIM, deci in cazul asta telefonul este blocat daca nu sa platit abonamentu, daca a fost pierdut sau furat.Deci nul mai poti folosi in tara respectiva,dara daca il duci in alta tara,sunt persoane care til deblocheaza,deci pot fi deblocate si functioneaza normal.
In tara unde a fost blocat daca se incearca deblocarea lui,ceea ce este ilegal automat se blocheaza iar.
Cam asa stau lucrurile, deci ai grija ce cumperiCDMA sau telefon cu SIM pe sistem GSM.
Telefonul cu SIM bad ESN adica vorba vine cai bad esn daca a fost bad in america, tu in RO il poti folosi, doara daca cineva til deblocheaza.
Acum nu stiu cat de legala sau ilegala este chestia asta, dara daca se fac chestiile astea pe ebay inseamna cai ok zic eu.
Un telefon CDMA cu bad ESN nu-i mai poti face nimic nici in america nici in alta tara. Unde pui ca in RO nu stiu daca mai sunt companii de telefonie care foloseste sistemul CDMA, mai toti folosesc sistemul GSM.

1 răspuns:
| Ax3LdeV a răspuns:

Sunt retele telefonie mobila, acel esn inseamna ca sunt telefoane blocate