| anonim_4396 a întrebat:

Cei care folositi telefoane XIAOMI, acum e momentul sa va spuneti parerea despre telefon. Nu fac nici un fel de sondaj, dar mi-a trezit interesul modelul Xiaomi MI A2. Unii spun ca e bun, altii spun ca nu e bun. Adevarat,are specificatii generoase modelul mentionat. Dar ma intereseaza si calitatea.

Sunt fan Samsung, apropo. Dar Samsung cu specificatiile lui MI A2 costa undeva la 2000 lei.

Răspuns Câştigător
| Copila2016 a răspuns:

Xiaomi este mult mai bun decat Samsung dupa parerea mea; am si eu unul, l-am cumparat anul trecut, sunt foarte multumita de el pentru ca era mult mai ieftin decat fostul meu telefon ( Samsung Galaxy J5 ) care dupa cativa ani de folosire s-a ars bateria. Sa nu mai zic cat de mult se incalzea procesorul ca eu il foloseam pentru jocuri; nu imi pare rau ca am trecut la Xiaomi, este mult mai rapid si bun decat Samsung, se poate incalzi putin la jocuriile VR, dar in rest este foarte bun.

Chiar daca este mai ieftin chiar merita, nu te lasa niciodata pacalit de pret; poti avea un telefon ieftin mai bun decat unul scump.

| anonim_4396 explică (pentru Copila2016):

Crede-ma, intentionez sa achizitionez si eu un XIAOMI. Si crede-ma ca toata noaptea am stat online si am cautat MINUSURI acestei marci sau firme. Cum sa-i zic? Dar stii care este ideea? Nu prea gasesc pareri negative. Sunt si pareri negative, dar prea putine. big grin Peste tot unde dau click numai oameni multumiti 90%… Am postat intrebarea asta sperand sa vina cineva sa imi spuna ca e varza xiaomi, ca sa nu imi cumpar, ca aia, ca cealalta. big grin Ce sa mai zic? laughing

| Copila2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, si eu faceam la fel cand l-am cumparat, nu imi venea sa cred ca exista asa telefoane, sa nu fiu pacalita =]]. Bun, daca tot cauti iti spun si eu ce minus-uri are...

- Cand te joci In VR ( Virtual Reality ) pentru ca ecranul este impartit in doua bateria se consuma putin mai repede si telefonul se va incalzi mai mult decat la jocuriile normale, nu recomand daca stai cu orele pe VR, daca nu vrei sa iti descarci mai repede bateria telefonului =]].

Daca instalezi Playstation Portabil/Windows Emulator s-ar putea sa ai sanse de un micut lag, freeze si crash-uri ( Am incercat, ).

Daca Minezi Bitcoin, este destul de bun, depinde de aplicatie dar iti poate strica procesorul, chiar daca este mai avansat.

Daca il Root-ezi o sa creasca putin temperatura cu 3-5* cand il vei folosi.

Cam atat cred ca am gasit la defecte din experienta mea cu Xiaomi. =]]

| anonim_4396 explică (pentru Copila2016):

Multumesc pentru comentariul tau, inseamna mult pentru mine. happy Si cred ca m-am razgandit in legatura cu achizitia lui Xiaomi. Voi lua versiunea Lite a lui MI A2 pentru ca Mi A 2 normal are un dezavantaj :

- capacitatea bateriei mi se pare cam mica pentru ecran de aproape 6 inch. Am citit si despre asta, cum ca s-ar descarca bateria cam repede SAMD.
-Nu are mufa jack si esti nevoit sa redai muzica prin adaptorul de tip C.

Dupa cate am citit nu intru singur loc, redarea audio prin acel cablu-adaptor aduce un dezavantaj calitatii audio. Alta solutie ar fi sa achitionezi casti care vin cu mufa de tip C pentru a putea folosi functia audio la capacitate maxima.
Lucru care nu imi place pentru ca eu detin deja casti On Ear de la Sony cu mufa 3, 5 mm pe care am platit si cateva sute de lei. Iar casti cu mufa de tip C se gasesc numai din acelea tip "dopuri". Alt dezavantaj pentru ca eu detest castile de tip "dopuri". Si nici casti wireless nu imi permit sa iau, iar casti on ear cu fir si mufa de tip C nu cred ca exista.

MI 2 lite are un ecran mai mic cu cativa mm, in schimb vine cu baterie de 4000 mAh si mufa jack 3.5 mm.

Cata cercetare am mai facut pentru un telefon laughing

| Copila2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ti-ai creeat o istorie la telefon happy

Intotdeauna sa te informezi pentru ca nu se stie ce nimeresti, am patit-o mereu cu smartphone-uriile ieftine( Bluboo, Allview, Nokia =]] stiu, sunt prostuta;-; ), degeaba ai daca bateria si procesorul sunt praf.

Ma bucur ca ai reusit sa gasesti ceva portivit ^-^

Oricum, nu sunt asa scumpe castiile wireless, depinde si de unde le cumperi.

Eu mi-am luat din intamplare casti wireless cu 89 ron ( on ear ) ca sa imi editez vloguriile ca am jack-ul stricat la laptop si le conectez prin bluetooth, bateria tine vreo 6-8 ore la ele si se aude nice.

Singurul dezavantaj este ca ma dor urechile ca am capul mare, iar daca le fac mari imi cad de pe cap;-;

Dar am stat ceva sa gasesc, si le-am luat de la Miniso, intamplator cand am gasit magazinul la Veranda Mall happy =]]

| anonim_4396 explică (pentru Copila2016):

Pentru mine conteaza calitatea audio foarte mult. Ascult gen de muzica EDM, Progressive, Trance, multe cu bass. Pentru gusturile mele o pereche de casti wireless ajunge sa coste 1000 lei pentru ca am gusturi rafinate si nu imi place sa ies pe strada cu orice. Pe langa sunetul castilor, ma intereseaza foarte mult si aspectul lor. In fine, nu sunt cu fite. Dar imi place mereu sa fiu dichisit si chiar daca e lucru ieftin, am pretentia sa arate si bine. Si sa fie de calitate, alt aspect important. Iar daca vreodata voi lua casti wireless, acestea vor fi casti cu Noise Cancelling. Dar nu cred ca ajung pana acolo deoarece si la castile de 220 lei auzi fain. Atat am platit pe actualele. De fapt aceastea este a doua pereche identica pentru ca precedentele le-am stricat in 5 luni dupa ce le-am ros firul. O prostie de a mea sa le pun la gaming si alta prostie de a mea sa rod firul in timp ce joc. laughing

| Copila2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Si eu fac la fel, mai ales ca nu imi permit mereu sa imi cumpar ce vreau, strang bani si cumpar ce-i mai bun, chiar daca se strica, invat ce sa nu iau sau ce sa nu fac...

Am avut casti Sony de 100 lei si le-am ros firul, se auzea pe negativ ciudat, dupa eram derutata ca nu stiam ce se intampla si am stricat si jack-ul laptop-ului crezand ca e vreo defectiune dar degeaba... ( RIP ) Apoi le-am taiat firul si le-am pus in colectia mea de casti decorative ca nu stiam sa le repar, ca m-am atasat emotional de ele;-; rolling on the floor laughing
Deci. Fara deci.
Nu esti singurul care roade firul castiilor, e emotia gameriilor, ik the feeling, e fain sa auzi cu mai multe frecvente sonore, mai ales pe Binaural Beats sau NightStep Remix si Nightcore sau prin VR cu sunet 3D 360* laughing

Oricum, au fost ceva unic castiile alea pentru mine, fiind mai scumpe decat cele normale; mai ales ca erau si Sony... sad

Am avut si Laptop Sony Vaio, cand eram mica eram dependenta de jocuri =]], era ceva bun, dupa 2 ani am varsat paharul de apa pe el si RIP procesor, apoi s-a stricat si ecranul putin. Inca mai merge si acum dar. Poate fii folosit doar ca lampa sau aragaz, la jocuri in niciun caz =]]

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Am mai discutat pe tema asta dar voiam să spun că vei primi cele mai grațioase laude de unde crezi? - de la deținătorii de asemenea aparate. Adică subiectivism la greu.
Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

M-am decis sa fac o incercare cu acest XIAOMI sa vad cat duce. Inainte sa devin fan Samsung, am fost fan Nokia. happy Inainte cand vedeam Samsung ziceam "vai, rablele astea!". Pana am pus mana pe un Samsung cu clapeta ( prin anul 2010 parca a fost asta laughing ) care m-a tinut 4 ani laughing. De atunci mi-am schimbat parerea despre Samsung si am dat de pamant cu firma Nokia. Inaintea lui Samsung cu clapeta ( am uitat modelul laughing ), am avut un Nokia N86 pe care platisem 1800 lei cash in showroom Nokia. Telefon Nokia care s-a stricat in 6 luni, era o problema la tasta de meniu. Chestia ca l-am vandut de bun la un ametit cica "specialist in telefoane", dar nu si-a dat seama de problema. big grin. Apoi cu o parte din bani mi-am luat acel Samsung, un entry-level de 2010 care m-a tinut pana in anul 2014. Apoi am intrat si eu in era tehnologiei si mi-am luat primul smartphone Samsung. La cate telefoane cu touchscreen am schimbat din anul 2014 pana in prezent, am si uitat ce model era. laughing Sau telefoane cu deget, cum spune un vecin la touchscreen.

Crede-ma, toata noaptea am stat online in incercarea de a-i gasi mai multe minusuri acestui Xiaomi. Dintre 100 de comentarii pro, 8 sau 10 sunt contra. Iar tot de pe internet am aflat ca firma xiaomi este pe locul I in India si China.

La Allview review-urile gasite pe internet erau invers. Din 100 de comentarii, 9 sau 10 pareri erau pro. Restul pareri negative.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

NOKIA e incă tare: uite aici
https://www.gsmarena.com/nokia_7_1-9354.php

in postarea ta anterioară spuneam că e invadată china si india cu Xiaomi

| Ssssmokin a răspuns:

Am un Xiaomi Note 5 Pro si sunt foarte multumit de el. Din toate punctele de vedere telefonul merge foarte bine.
Xiaomi MI A2 este un telefon si mai bun deoarece face parte din programul Android One. Din punct de vedere al specificatiilor este foarte bun, nu gasesti altceva la pretul asta. Daca te hotarasti sa il cumperi, ti-l recomand. Acum la pcgarage ii la reducere si il poti lua cu 900 de lei, ceea ce ii super bine.
De cand mi-am luat eu telefonul, nu am avut probleme cu el chiar daca are MIUI. Este fluid, are tot felul de functii utile, camerele sunt ok.
Eu il recomand, fiind cele mai bune la pretul asta.