| AlexRăzvan531765 a întrebat:

Cel mai rentabil telefon raport calitate pret, in range ul 1700 2400. As incerca ceva de la oppo sau alte astfel de firme, deci fanii Samsung si iphone sa isi vada de treaba laughing

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Atat la acesta
Realme GT 5G (SnapDragon 888)
cat si la
Realme GT2 (SnapDragon 888)
si mai ales la acesta
Realme GT Neo 3T (SnapDragon 870)
bateria tine multumitor. (dar totodata ultimul sta cam jalnic la capitolul "foto")

Al meu GT2 Pro are insa "flamandul" 8 Gen 1, si de aceea suge bateria intr-o clipa.
La orice telefon cu SD 8 Gen 1 e la fel, nu e o problema cu telefonul, ci cu procesorul.

Daca il folosesc cum foloseam vechile telefoane, si DACA nu i-as fi dezinstalat aplicatii inutile de la oppo si realme, ma tinea de dimineata (07.00) pana pe la 16.00.

Dupa ce am bibilit la el cu ADB, si am dezactivat vreo 25 de aplicatii, majoritatea de la realme/oppo, dar si cateva de la Android si Google, ajung seara la 22.00 la 9%.
In plus am dezactivat si alte chestii mai mult sau mai putin nefolositoare pentru mine: diferite notificari, rulare in background pentru diferite aplicatii,

Cele 3 de sus ar trebui sa tina 1.5 zile de utilizare normala.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe ăsta scrie deja numele tău!

https://altex.ro/......SMTA536BK/

| AlexRăzvan531765 explică (pentru sierra1):

Am zis nu Samsung laughing

| sierra1 a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Pentru că țin la tine, d-aia am zis!

| NLS a răspuns:

Nici eu nu mai sunt fan Samsung de la S7 încoace, am trecut pe Huawei, de care am fost super mulțumit, si anul asta am luat Realme GT2 Pro.
(Un telefon la superlativ, dar bateria se duce repede. Foarte repede.
Si doar o cameră face poze decente.)
Daca vrei foto, ori Samsung A52S...ori Samsung S20 FE.

Altfel, nu poti greși cu OnePlus Nord 2.
N-am avut ONEPLUS inca, dar am văzut cum arata interfata și cum merge,... ma gândesc la un telefon secundar, si e pe lista, alături de Realme GT Neo 2 sau 3.

| AlexRăzvan531765 explică (pentru NLS):

Realme GT, Dual SIM, 12GB RAM, 256GB, 5G, Racing Yellow are specificatii mai bune. dar chiar e o problema bateria. Cam cat te tine? si oare sa fie ceva huse cu baterie externa?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Dar ca idee, il vrei pentru jocuri?
Atunci obligatoriu ceva cu 888, indiferent ca e GT sau altul (totusi, GT e cel mai ieftin model decent cu 888 din cate am vazut, deci l-ai ochit bine).

| NLS a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Atat la acesta
Realme GT 5G (SnapDragon 888)
cat si la
Realme GT2 (SnapDragon 888)
si mai ales la acesta
Realme GT Neo 3T (SnapDragon 870)
bateria tine multumitor. (dar totodata ultimul sta cam jalnic la capitolul "foto")

Al meu GT2 Pro are insa "flamandul" 8 Gen 1, si de aceea suge bateria intr-o clipa.
La orice telefon cu SD 8 Gen 1 e la fel, nu e o problema cu telefonul, ci cu procesorul.

Daca il folosesc cum foloseam vechile telefoane, si DACA nu i-as fi dezinstalat aplicatii inutile de la oppo si realme, ma tinea de dimineata (07.00) pana pe la 16.00.

Dupa ce am bibilit la el cu ADB, si am dezactivat vreo 25 de aplicatii, majoritatea de la realme/oppo, dar si cateva de la Android si Google, ajung seara la 22.00 la 9%.
In plus am dezactivat si alte chestii mai mult sau mai putin nefolositoare pentru mine: diferite notificari, rulare in background pentru diferite aplicatii,

Cele 3 de sus ar trebui sa tina 1.5 zile de utilizare normala.

| Caro34 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ShMvf7Ii6mI&t=43s - sunt si alte modele pana in 400 euro! Numai bine!