| vladut91 a întrebat:

Cum imi fac Wi-Fi pe telefon
Activez Wi-Fi
Dau adugare retea Wi-Fi
Si imi zice
Adaugare retea Wi-Fi
Ssid retea
Securitate si parola
Apropo daca ajuta am Samsung galaxi young si la mine acasa nu merge la varmiu merge
P.S nu ma luati cu te depaseste Samsung galaxi vreau raspunsuri nu faceti misto

7 răspunsuri:
| LucianGabriel a răspuns:

Daca la routerul tau nu se conecteaza, asta daca ai wifi-ul la router activat inseamna ca e o chestie de securitate sau e setat pe N si telefonul nu suporta N sau e chestia de criptare a parolei.
Dar se rezolva.
Intra in router:192.168.1.1 daca e smartboxul RTC0 sau 192.168.1.2 si vezi la setari wifi sa ai la securitate wep sau wpa.
Sau daca stai la tara undeva si nu are cine sa se conecteze la router, il poti lasa fara parola happy
Daca nu reusesti, lasa aici modelul routerului si mai vedem.
Bafta

| LucianGabriel a răspuns (pentru LucianGabriel):

Zic asta, ca am mai patit cand nu se conecta ca era parola criptata pe alt protocol.
Dar cel mai bine, ti-am zis, lasa aici modelul routerului si vedem happy
Asta daca esti sigur ca ai wifi activat, etc

| vladut91 explică:

Wai (Scuzati exprimarea ) eu am 12 ani laughing nu stiu ce naiba insemna router si nici cum sa-l vad

| LucianGabriel a răspuns (pentru vladut91):

Sa o luam altfel, de la ce ai tu internet acasa?
UPC, Romtelecom, RDS etc.
Si ar trebui sa ai un router[nu e obligatoriu, repet] si la acel modem["cutie" de la care iti vine tie cablul de net de la calculator] ar trebui sa ai un router wifi sau daca ai internet de la romtelecom s-ar putea sa detii acel smartbox care are si wifi.
Ca sa continuam, tu spune-ne de la cine ai tu internet si daca ai modem/router etc.[de la ce iti vine tie lanul(cablul de retea)]

| vladut91 explică (pentru LucianGabriel):

De la romtelecom

| Măcină_Emanuel_Elisei_1997 a răspuns:

Pai...in primul rand, trebuie sa ai un routter acasa, sau in apropiere(maxim 25 metri).
Wi-fi e o retea pe baza de un routter care se conecteaza la internet.
Varul tau trebuie sa aiba routter acasa, sau pe la un vecin cu casa aproape de a lui.
si aia cu ädaugare retea, de obicei nu o folosesti, doar in cazul in care reteaua de wi-fi e ascunsa, si trebuie sa stii ssid-ul si parola daca e securizata.
Funda?

| Constantin_Irimia_1963 a răspuns:

Am telefon allviev magic 5 si nu ma pot conecta la rutat tp-linc cum sa fac multumesc de raspuns