| Ezic a întrebat:

Cum imi pot da seama daca un iPhone 6s plus este original sau fake? Si ce inseamna iphone neverlook ^_^?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bogdan70001 a răspuns:

In primul rand daca telefonul ruleaza iOS te asigur ca este original. Cele fake ruleaza o versiune de Android modificata astfel incat sa para iOS. Diferentle sunt multe, dar cred ca iti poti da si tu seama
Si iPhone neverlock insemna ca nu a fost blocat in iCloud

| Ezic explică (pentru Bogdan70001):

Ok mersi pup

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ezic):

Daca ti-am fost de ajutor nu uita de funditawinking

| Ezic explică (pentru Bogdan70001):

Totusi imi poti explica care e faza cu icloud di cum functioneaza plz =)

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ezic):

Deci un iPhone blocat in iCloud este practic degeaba.Adica daca primesti un iPhone blocat in iCloud este neutilizabil.
Cand primesti un iPhone va trebui sa-ti faci un cont iCloud unde vor fi stocate informatiile de pe iPhone-ul tau si salvate ca backup.Deci daca iti vei schimba iPhone-ul si te vei conecta cu contul pe celalalt iPhone pozele,aplicatiile, aranjamentul si setarile de pe celalalt iPhone vor fi restabilite pe cel nou, DAAAAAAAAAR lucrul de care se fereste toata lumea este faptul ca atunci cand ai pus un cont iCloud pe un iPhone si ii vei da resetare iti va cere acelasi cont iCloud, iar daca nu sti parola iPhone-ul NU POATE FI FOLOSIT. Deci daca cel de la care vrei cumperi a pus un cont iCloud pe el si nu s-a deconectat tu nu il vei putea folosi fara parola propietarului (pe care nu cred ca ti-o va da pentru ca atunci ai putea sa-i vezi toate pozele), DAAAAR nu ai dc a te temi pentru ca spune ca este NEVERLOCKED, adica nu a fost conectat la iCloud.

Chestia nasoala cand cumperi un iPhone este riscul ridicat ca acel telefon sa fie furat si blocat de propietarul original al telefonului. Deci daca vei vedea intr-un anunt al unui iPhone ca nu mai stie parola de la iCloud trebuie sa stii ca probabilitatea ca acel telefon sa fie furat este de 90%

| Ezic explică (pentru Bogdan70001):

Ok m-ai ajutat foarte mult dar daca se deconecteaza de la cont inainte de resetarea telefonului imi va cere contul cand il voi deschide sau imi da sa fac eu unul nou?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ezic):

Sincer nu stiu sa-ti raspund din moment ce nu am avut vreun iPhone pana acum.Dar am avut un Xiaomi care functioneaza pe acelasi sistem (la Xiaomi este Mi Account) si am incercat chestia asta si da, chiar daca m-am deconectat dupa resetare tot imi cera contul, banuiesc ca asa este si la iPhone, dar acolo specifica ca este NEVERLOCK deci nu a fost vreodata blocat

| Ezic explică (pentru Bogdan70001):

Ok mersi mult bafta