| alexandrazizi12 a întrebat:

Daca am un abonament la Orange pe care nu l-am mai platit si intre timp m-am casatorit si am luat numele sotului, pot face altul sau tot apar in baza de date?

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Chiar daca ti-ai schimbat numele de familie CNP-ul ramane neschimbat. Te pot identifica in baza lor de date dupa CNP.
Dar de ce vrei sa faci abonament la Orange? E mult mai bine pe Prepay avand o optiune de minim 5 euro activa. Nu intri pe costuri suplimentare si incarci cand vrei.

| alexandrazizi12 explică (pentru Lioana):

Cum pe Prepay?

| alexandrazizi12 explică (pentru Lioana):

Adica pot face pe Prepay chiar daca am abonamentul neplatit?

| Lioana a răspuns (pentru alexandrazizi12):

Se pare ca n-ai avut niciodata cartela Prepay daca intrebi asta.
Cartela SIM Prepay care are asociat un numar de telefon o poti cumpara de la orice distribuitor Orange. Costa 5 euro pentru ca cu atat e incarcata initial. Din cate stiu eu nu e nevoie de buletin pentru asta, daca nu s-a schimbat ceva de cand am cumparat-o pe a mea. Chiar daca se cere buletin nimeni nu are interdictie la prepay si chiar daca ar avea ti-o poate cumpara altcineva.
Dupa ce cumperi cartela si bagi SIM-ul in telefon, e important sa activezi o optiune cu minute incluse pentru ca altfel creditul de pe ea se consuma rapid. Pentru asta apelezi *100# si intri la Optiuni de unde o alegi pe cea care o vrei. Ti-o recomand pe cea de 5 euro pentru ca e cea mai ieftina optiune care include si net.
Optiunea dureaza 30 zile. Dupa 30 zile incarci din nou, sau incarci doar cand vrei sa folosesti telefonul, important e sa nu amani incarcarea mai mult decat tine perioada de gratie a numarului ca sa nu pierzi numarul. Perioada de gratie se mareste de la o incarcare la alta pana ajunge la maximul admis.
Incarcarile se pot face online cu cardul sau la centrele Orange, unde trebuie sa spui doar numarul nu si numele.
Se poate incarca cu credit sau direct cu optiune. Daca incarci cu credit si o faci dupa expirarea optiunii anterioare va trebui sa activezi tu optiunea manual din meniu. Daca incarcarea e facuta inainte de expirarea optiunii atunci se va reactiva singura.
Serios, dupa ce am vazut avantajele Prepay nu m-as mai mai intoarce niciodata la abonament. Sunt mult mai scumpe abonamentele decat optiunile Prepay.

| alexandrazizi12 explică (pentru Lioana):

Asta stiu. Eu am intrebat de de abonament pentru ca ma intereseaza telefonul

| Lioana a răspuns (pentru alexandrazizi12):

Pai tu vrei sa faci abonament la Orange doar pentru a cumpara un telefon la reducere? Mai bine cauta acel telefon pe alte site-uri. Cauta pe compari.ro si acolo vei gasi cine are cel mai bun pret pentru acel telefon.