| Razvan1358285872tare47474mare a întrebat:

Dacă am un telefon cu wifi 5 (redmi note 8 pro), ma pot conecta la un router cu wifi 6?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Rapid da, stabil... nu prea
ultimul model de wifi - wifi 6, nu iese din camera, nu trece prin pereti
dar e atat de rapid ca poti, sa ti-l bagi pana sus unde soarele nu patrunde... pentru ca iti trebuie router cu wired 10000mbps ca sa comunici cu calculatoarele cu fir, sa comunici cu alti clienti wifi la viteza aia, sauuuuu... E DEGEABA (si e degeaba oricum ca maximum de viteza pe internet e 1000mbps si aia nu se atinge decat pe ici pe colo, deci un AC - wifi 5 de 1200mbps e "cumva" mai mult decat suficient)

e ca si cum as avea masina de 5 milioane de eu dar nu pot circula decat pe drumurile de tara romanesti pline de bolovani si gropi

insa, eram cam afumat cand ti-am raspuns, hai sa iti dau raspunsul corect, incepand cu standardul A (wifi 1) TOATE au fost compatibile cu alea de dinainte, pur si simplu daca ar fi fortat numai standardul nou, nimeni nu ar fi cumparat un wifi nou

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca si ai sa vezi. Nu am mai auzit pana acum de asa ceva.

| Razvan1358285872tare47474mare explică (pentru darrio2007):

Faza e ca mi e frica sa nu cumpar routerul degeaba

| darrio2007 a răspuns (pentru Razvan1358285872tare47474mare):

De ce nu te conectezi la cel cu wifi 5? Nu merge sau ce?

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce intelegi prin wifi 5 si 6?
NU am auzit de asa ceva, ci doar niste frecvente: 2. 4GHz si 5GHz (nici o legatura cu 5g-eu date mobile)
si de niste standarde: A, B, G, N, AC, etc.
TOATE routerele au back-compatibility adica au si 2. 4GHz si standardele G si N, iar pe anticele A si B chiar nu se mai fac device-uri de 15 ani

| Razvan1358285872tare47474mare explică (pentru Zuzu1991):

Mai toate rooterele au acum mai nou wifi 6, scrie si in descriere, ceva mai stabil si mai rapid dar nu stiu daca iti trebuie si tel cu asa ceva

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Razvan1358285872tare47474mare):

Cu placere

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Razvan1358285872tare47474mare):

Rapid da, stabil... nu prea
ultimul model de wifi - wifi 6, nu iese din camera, nu trece prin pereti
dar e atat de rapid ca poti, sa ti-l bagi pana sus unde soarele nu patrunde... pentru ca iti trebuie router cu wired 10000mbps ca sa comunici cu calculatoarele cu fir, sa comunici cu alti clienti wifi la viteza aia, sauuuuu... E DEGEABA (si e degeaba oricum ca maximum de viteza pe internet e 1000mbps si aia nu se atinge decat pe ici pe colo, deci un AC - wifi 5 de 1200mbps e "cumva" mai mult decat suficient)

e ca si cum as avea masina de 5 milioane de eu dar nu pot circula decat pe drumurile de tara romanesti pline de bolovani si gropi

insa, eram cam afumat cand ti-am raspuns, hai sa iti dau raspunsul corect, incepand cu standardul A (wifi 1) TOATE au fost compatibile cu alea de dinainte, pur si simplu daca ar fi fortat numai standardul nou, nimeni nu ar fi cumparat un wifi nou