| anonim_4396 a întrebat:

Daca bag cartela mea intr-un telefon si blochez de pe cartela mea un numar de telefon si dupa iau cartela si o bag in alt telefon, va mai putea să ma sune pe acea cartela acel numar ea fiind in alt telefon?

10 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Blocarea unui numar tine de telefon, nu de cartela sim. Numarul trebuie sa fie in memoria interna a dispozitivului mobil, pentru a fi trecut pe lista apelurilor restrictionate.
Nu te va mai deranja, dar, daca schimbi telefonul, te poate apela pana il treci iar pe lista neagra din meniul noului telefon.

| Lioana a răspuns:

Blocarea se face doar pe telefon nu pe cartela. Deci daca muti cartela in alt telefon, numarul blocat te va putea suna.

| ziftode a răspuns:

Blocarea se realizeaza prin schimbarea tonului de apel (pus pe mute), pana la ignorarea completa a apelului, sau respingerea implicita a apelului, din pacate toate astea se realizeaza din telefon, nu am auzit de asa servicii la o retea de telefonie mobila, in cazuri extreme, daca te suna cineva fata de care ai ordin de restrictie, atunci politia e cea care poate sa faca ceva

deci, trebuie sa transferi si "blacklist" cand schimbi telefonul, altfel nu merge (doar cu, cartela)

| Rommeo a răspuns (pentru ziftode):

Nu stiu ce sa zic ca voi spuneti ca nu tine de cartela ci de telefon. Uite eu am avut pe un Samsung s7, 2 numere blocate (black list) si cand am schimbat telefonul (pe Htc 10) acele 2 numere nca erau la lista neagra fara ca eu sa le pun manual.

| ziftode a răspuns (pentru Rommeo):

Ai pus acelasi cont in telefonul nou ca si in telefonul vechi si aveai sync/backup si pe telefonul nou ai facut restore?
daca da, bineinteles, dar tot nu e din reteaua GSM ci din cloud-ul google (Android e facut de google, nu conteaza care e producatorul telefonului).

| Rommeo a răspuns (pentru ziftode):

Culmea ca nu am facut restaurare, nu obisnuiesc sa fac restaurari de pe un telefon pe altul ci doar sincronizez contul google si cam atat.

| ziftode a răspuns (pentru Rommeo):

Pai asta e indeajuns, blacklist-ul face parte din contacte

| Rommeo a răspuns (pentru ziftode):

Pai in cazul asta atunci cazul Anastasiei este rezolvat.

| Elena9328 a răspuns:

Nu

| UsualBoy a răspuns:

Din păcate societățiile de telecomunicații nu pot bloca accesul catre un numar. Serviciul blocării o poate oferii numai aparatul, însemnând astfel că schimbând telefonul va trebui să activezi serviciul de blocare si pentru acel telefon.