| anonim_4396 a întrebat:

Daca un abonat la telefonie fixa (UPC acum Vodafone) nu isi plateste factura pana la data scadentei sa zicem data 31 luna x in luna urmatoare y(in tot decursul lunii) mai poate suna sau poate numai sa primeasca apeluri? Dar in a 3-a luna z?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se blocheaza abonamentul si isi da drumul cand a fost platita restanta

| sierra1 a răspuns:

Spune concret: nu am plătit abonamentul la... de... luni. ce se intâmplă

Bula
| Bula a răspuns:

Citeste contractul!
Daca factura nu este platita la timp, furnizorul poate opri functionarea postului telefonic orcand, dupa trecerea termenului prevazut in contract. In aceasta perioada doar se pot primi apeluri.
Dupa 3 luni de neplata, postul telefonic se poate desfiinta, adica nici nu va mai primi apeluri, fiindca numarul de apel se disponibilizeaza (se va putea da altui client, bun platnic).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Tu spui ca dupa trecerea datei de scandenta, exista totusi posibilitatea ca persoana respectiva sa mai poata apela si inca o luna?
Nu-i al meu., nu pot citi nimic. Ma interesez de o persoana despre care am crezut(cred ca eronat) ca nu a platit factura insa tot mai poate apela.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Plata facturilor restante a fost amanata pe timpul "carantinarii" de 2 luni, ca urmare nu i s-a taiat linia, chiar daca nu si-a platit factura in acest timp.