| AmMultipleÎntrebari a întrebat:

DAU FUNDA! Am un Samsung S10 Plus cu care ma pot apuca lejer de filmat. Problema e ca microfonul e foarte bun. Da, poate sa inregistreze o gama foarte larga de sunete la volum real, dar asta face si cu vantul, care imi strica filmarile. Ce microfon bun as putea cumpara, de tip lavaliera, pentru a-l conecta la telefon, ca sa nu se mai auda vantul la fel, dar sa se auda restul sunetelor?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru filmare in timpul vantului trebuie sa folosesti microfon electret extern, cu aparator anti-vant + mufa adaptoare pentru conectare la telefon.
Un asemenea microfon ieftin este acesta:
https://www.emag.ro/....../D29D3SBBM
iar adaptorul pentru telefon:
https://conectica.ro/......e-t-m-delo
sau
https://www.emag.ro/....../DRKWPDBBM

"Secretul" anti-vant este o bucata de burete pusa deasupra microfonului.
Si TU iti poti face un "dispozitiv anti-vant" dintr-un burete de... bucatarie, cu care se spala vasele, cu ajutorul unei foarfeci. Doar trebuie sa tai o bucata cu marime pe masura si s-o bagi asupra microfonului, intre telefon si husa (sau peste husa).
E doar chestiune de dexteritate manuala. :)

| AmMultipleÎntrebari explică (pentru Bula):

Multumesc! Totusi, nu am nevoie de adaptor, pentru ca S10 are jack. In acelasi timp, nu stiu daca un microfon de 6 lei ar fi extrem de eficient. Nu vreau ceva de sute de lei, dar o varianta mai buna, pana in 20-30 lei, care ar fi? Totodata, nu pot sa fac schema cu buretele, pentru ca telefonul are 2 microfoane, inregistrand sunet stereo.

| Bula a răspuns (pentru AmMultipleÎntrebari):

- S10 are jack cu 4 contacte, iar un microfon exterior are 2. Deci, ESTE NEVOIE de adaptor.
- microfonul de 6 lei si cel de 20-30 lei are acelasi tip de capsula de microfon electret in interior. Diferenta este doar de design-ul suportului si de vanzator.
- daca ai 2 microfoane, ce te impiedica sa pui cate un burete la fiecare? sau dintr-o singura bucata, care acopera ambele?
- Daca are 2 microfoane pentru inregistrare stereo, atunci ar trebui sa aiba si setare "anti vant". orice camera decenta cu microfon sterea are asemenea reglaj. Verifica atent setarile!