| RAY a întrebat:

De ce este diferenta asta de pret Orange cu abonament mai scump ca la eMAG cu 800 de lei, aceeasi chestie si la Vodafone, telekom?

Xiaomi 12Dual SIM | 256 GB | Gray
Abonament

€/lună
4240 lei vs
eMAG 3.429, 00 Lei

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La abonament este telefon cu opțiuni incluse. Asta teoretic, practic te poți trezi oricând ca ai cost suplimentar și alte rahaturi.

La eMAG îți vinde doar telefonul și trebuie sa plătești pentru opțiunile prepay. Dar pe cartelă, mai ales Orange, este indicat sa reîncarci direct cu opțiune si nu credit "ca sa ai acolo, pentru a se reînnoi automat". Sau ca sa ai de rezervă. Niște nesimțiți Orange care îți ia din creditul de pe cartelă cu toate ca ai opțiune activa în cont. Le-am scris odată referitor la problema și cică au oferit un bonus de 6E "ca excepție". Ei ziceau ca, creditul s-a consumat pe traficul de internet ( cu toate ca exista opțiune activa cu internet GB destui) Dar și acei 6E oferiți bonus, încet-încet și iau luat înapoi câte 1E azi, câte 1E peste x săptămâni pana a rămas fix 0. Mereu am reîncărcat cu opțiune și lăsat creditul acolo, dar apoi sa îl ia și pe ăla. Am sesizat și ANPC și ghici ce : tot Orange cade în picioare. Vorbim despre cartela mamei mele.

Eu înainte foloseam Vodafone, pana au dat și ei cu bata în balta. 8E pentru o opțiune pe care nu am primit-o, beneficii din părți, am primit SMS ca opțiunea s-a reînnoit dar opțiunea nu am primit-o nici pana azi ( deși s-a întâmplat în urma cu 1 luna și jumătate). Am reușit sa iau legătura cu asistenta prin chat-ul lor nesuferit și cică "nu este opțiune cu reînnoire automată", dar asta nu specifică nicăieri.
Nici nu prea am avut voie la alte lămuriri, ca imediat s-a închis chat-ul. Am sesizat din nou ANPC și aștept răspuns de 1 lună. Rândul trecut, cu speța Orange, am primit răspuns după 2 luni și jumătate. Asta după ce sesizarea mea a ajuns la București, apoi a fost trimisa la Brașov, ca răspuns sa primesc din partea anpc CV.

Am făcut sesizarea vrând sa ma conving cât de inutili sunt cei de la anpc, pentru ca eu oricum am renunțat la Vodafone. Adică, cartela încă o am având valabilitate pana în 2024. Dar în alt telefon pe care îl folosesc ca MP3 când mai ies în ture cu bicicleta. Mai suna anumite persoane când anunț ca ies cu bicicleta, celalalt telefon îl țin în alta parte și nu aud de fiecare data când suna.

Am trecut pe telekom. Oricum eram pe ducă de la Vodafone din cauza vitezei de internet 4G foarte scăzută în zona mea ( chiar 1Mbps la anumite ore).

In rest fie cartelă/abonament, tot fura. Anpc nu face niciodată nimic, tu ramai cu paguba și sa trăim bine (vorba lui Băsescu).

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cat de prost sa fii sa dai cu 800 de lei mai mult și să faci si abonament pe 2 ani, pe bune

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Din categoria când nu îți permiți sa dai 3500 lei din mana, dar îți permiți sa dai 4300 lei în rate.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca nu plătești in rate la Orange, Vodafone ca toți fac asta