| Albinuța767 a întrebat:

De ce mi s-a dezactivat optiunea de a schimba parola la telefon?
Cum pot sa fac sa imi (nu vreau sa dau reset sau ceva)?
Mentionez ca am telefonul Huawei y5ii
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Cum adica ti s-a dezactivat optiunea de a schimba parola?

Ar trebui sa fie in Setari -> Security Lock & Passwords (e si in tab-ul "General" si in "All" sub "Privacy and Security")...

| Albinuța767 explică (pentru TheRealFantasy):

Nu o mai am. Trebuia să apăra la sectiunea Blocare ecran si parole~ subramura general dar apare doar stil blocare ecran

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Albinuța767):

Am cautat si nu prea am idee, pe Android 5.1 nu stiu exact cum sunt grupate optiunile prin setari dar pe undeva pe acolo ar trebui sa ai ceva numit "Optiuni de dezvoltator".
Daca nu le gasesti atunci probabil ca nu sunt deblocate.
La "Despre telefon" ar trebui sa ai o optiune "Numar model", nu deschide nimic si nu are alta utilitate dar apasa pe ea de 7 ori si va aparea un mic mesaj pe ecran de genul "Optiunile de dezvoltator au fost deblocate". Ar trebui sa le vezi ca optiune in meniul principal din setari.
In optiunile astea de dezvoltator ar trebui sa ai ceva cu "Blocare ecran" sau "Parole si securitate";

Daca nu merge asa atunci incearca Android Device Manager (sau Screen Lock Bypass, e acelasi lucru).

https://www.ifixit.com/......vice/34600

Daca nici cu asta nu merge... habar nu am ce altceva ar putea merge in afara de resetarea din fabrica.
Poate ar ajuta sa elimini/stergi de la Securitate acele Certificate de acreditare (sau cum se traduc in romana, e singura optiune cu 'elimina')...