| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

De ce nu sunt așa de apreciate telefoanele Apple? Vreau să îmi cumpăr si eu un telefon Apple și nu știu ce să fac

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca sunt foarte scumpe.
NU ai de ce sa-ti cumepri un Aple de fite, poti sa-ti iei un androit la fel de bun ca si un Aple la jumatate din pretul lui Apple.
Este doar o difeneta de brand, nu de calitate.
Daca ai bani care nu-ti folosesc si nu stii pe ce sa-i arunci, ia-ti Apple, daca vrei atata.

| Plato a răspuns:

Pentru ce sa fie apreciate? Un raport calitate-pret oribil, dezgustator. E halucinant de scump avand in vedere ce ofera. La jumatate din banii de Apple, iei un telefon la fel de bun. Apple taxeaza pentru brand, iar prostii de oameni arunca dupa ei cu bani.

Samsung este si a fost intotdeauna mult mai rentabil. iPhone a meritat pana la 5 (iPhone 5), apoi au inceput sa stagneze performanta si sa creasca doar preturile.
E o greseala sa cumperi un produs Apple. E doar o fita, nimic mai mult.
Nu, nu doar Samsung si Apple exista, mai sunt si alte firme bune. Daca n-ar fi avut problemele astea recente, Huawei mergea bine. Si Google are telefon, Google Pixel, care e si el foarte bun.

Apple face exact ce face si PSD - #nimic.

| flixbuster a răspuns:

Tinand cont ca in 2018 Apple a marcat 73% din totalul profiturilor generate de industria smartphone-urilor, as zice ca sunt destul de apreciate.

http://www.iphonehacks.com/......-2018.html

Chestii obiective: procesoare ARM beton (deja incep sa rivalizeze cu cele x86 de la Intel), integrare hardware-software beton (ei controleaza ambele aspecte), actualizari de securitate "la timp" (datorita punctului anterior) si in general o durata de utilizare a produsului mai lunga decat la Android (prin furnizare de versiuni de iOS noi pe o perioada mai indelungata decat da Google pentru Pixel ca in rest e foarte trist pe Android - cu exceptia Android One).

Chestii subiective: produs fashion, simbol al statutului social (efectiv sau aspiratie).

Impresia pe care o dau terminalele iPhone este ca sunt bine facute si simplu de utilizat in opinia persoanelor non-tehnice.

Nota: nu am folosit pana acum iPhone (si nici nu cred ca o voi face in viitorul apropiat).

| AwGenetix a răspuns:

Fugi cat poti de Apple.
ia-ti un atc sau Samsung, si uita definitiv de tot ce tine de Apple.
Sau, nu ma asculta si pe urma o sa intelegi.

| Ionut231312 a răspuns:

Pentru ca au un pret foarte mare pe langa ceea ce ofera.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Daca ai bani si iti permiti apreciezi Apple, daca nu ai bani si nu iti permiti nu apreciezi Apple, e simplu..majoritatea comenteaza ca Apple e scump doar pentru simplu fapt ca e un telefon elegant si nu toti isi permit eleganta, Samsung cu Android nu e scump? ba da e scump doar ca Samsung pe langa cele scumpe mai fac si telefoane ieftine si nu comenteaza nimeni nimic cum ca Samsung ar fi scump... vorba aia, vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acriiii

| stefan1993ful a răspuns:

Nu iti cumpăra deoarece îți trebuie cont pentru aproape orice! Și sunt făcute să se strice anumit după un anumit timp! De exemplu o colega de a mea a găsit un astfel de telefon și l.a dus la primărie să îl poată înapoia că dacă găsești unul la fel și nu e al tău nu ai ce face cu el! Doar proprietarul îl mai poate folosi. Cel mai bun lucru la Apple e siguranța...dar sunt și cele mai scumpe! Iarăși voi primi o fundiță mersy!