| CristiOlteanu a întrebat:

De ceva timp intampin o problema pe telefonul meu Samsung J5 2018! Aplicatiile implicite Youtube si suita Microsoft ofice sunt problema! Pentru Youtube folosesc Youtube vanced asa ca aplicatia implicita Youtube o dezactivez iar suita Microsoft office, pe care nu o folosesc, o dezactivez! Problema este ca se reactiveaza singure si se updateaza, fapt ce duce la reducerea spatiului asa ca din nou dezinstalare updateuri si dezactivare aplicatii care dupa cateva zile se reactiveaza si bineinteles se updateaza! Magazin play nu are permisiunea sa faca updateuri automat si nici sa faca modificari in sistem! Iar Google play services nu are permisiunea sa faca modificari de sistem! Cum rezolv problema fara o resetare din fabrica si ce anume cauzeaza aceasta problema! Rulat fel de fel de antivirusi, malwarebit si nu gasesc probleme!

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Am gasit ceva: dezactivezi "Google Partner Set Up", chipurile aplicatia asta se ocupa cu asa ceva.
Cum este aplicatie de sistem, nu va aparea in aplicatiile implicite, de asta trebuie sa apesi pe butonul din dreapta sus pentru a selecta din meniu "Show system apps". De acolo cauti aplicatia asta si o dezactivezi.

Tine minte, dezactivarea aplicatiilor de sistem poate fi "periculoasa". Mergi pe propriul risc!

| CristiOlteanu explică (pentru LPCTSTR):

Ok! Incerc! Sa vad ce se întampla!

| CristiOlteanu explică (pentru LPCTSTR):

Nu, nu funcționează! Problema persistă și devine enervantă!

| LPCTSTR a răspuns (pentru CristiOlteanu):

Resetarea suna a ultima solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit si eu pe Huawei. Actualul Huawei. Am dezactivat YouTube ( de asemenea, folosesc și eu vanced) apoi mă trezeam cu el înapoi. Chrome la fel, ma trezeam cu el înapoi deși eu folosesc alt browser. Aceasta problemă apăruse după ce inițial făcusem o revenire la setările din fabrică. Însă atât am dezactivat și șters date ale aplicațiilor până nu s-au mai activat singure. Am repetat asta de vreo 6x. Și astăzi totul este ok.

Și nu e vorba de nici un virus. Cred ca un bug în sistem.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bug de sistem, e bug in Google Play, dintr-un motiv sau altul GP nu citeste statusul aplicatiei ca dezactivata si trece direct la update, activand-o.

| CristiOlteanu explică (pentru LPCTSTR):

Inteleg! Atunci sa astept un update de la nenea Google?

| LPCTSTR a răspuns (pentru CristiOlteanu):

Eu astept ca Google sa reintroduca functia de cautare care era deja implemntata in Gboard si astept deja de 4 luni... degeaba. Deci nu mi-as face sperante.
Plus ca, ar fi nevoie de o cantitate mare de oameni sa se planga pentru a rezolva ceva - asa merg corporatiile.

| CristiOlteanu explică (pentru anonim_4396):

La mine problema persista! Aplicațiile se încăpățâneză să rămână active!