Întrebare recomandată | RoxMuffins a întrebat:

De Crăciun părinţi mi-au promis un telefon nou. Eu aş vrea ori iphone 4s ori Samsung galaxy s3, din câte am înteles iphone e mai bun însă acum nu prea ştiu ce să cred, nu prea le am cu telefoanele, numai ce e nou si COOL.
Vă rog să îmi spuneţi părerile voastre numai dacă v-au trecut prin mână ambele telefoane.
Bineînteles că ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Trist dar adevarat iphone chiar are toata lumea laughing. In schimb in rest ai spus niste prostii foarte mari. La iphone nu trebuie sa platesti cam tot ci sunt sute de mii de aplicatii gratis la fel ca si la Samsung. Si la Samsung aplicatiile trebuie platite. Intra in Google Play si vei vedea ca trebuie sa cumperi aplicatiile la fel ca la iphone. Exista posibilitatea de a "pirata" la fel cum exista si pe iphone prin jailbreak dar legal in ambele cazuri din magazinele virtuale aferente telefonului exista aplicatii gratis si aplicatii cu bani. Faptul ca daca il scapi pe jos se face tandari e relativ. Ce alegi un telefon din materiale de calitate superioara, super fin si placut la atingere, sticla si metal in defavoarea plasticului ieftin de la Samsung. ii pui o husa, sau folii si un bumper si ai rezolvat problema. Iphone 5 ( nu 4s ) este oricum mai subtire decat S3 si ca design intr-adevar depinde de gusturi. Niciunul nu e fita, sunt doar niste simple telefoane de ultima generatie la fel de bune. Isi fac treaba asa cum trebuie si daca nu esti vreun maniac care sa isi bage nasul si sa isi "tuneze" telefonul pana la cel mai mic detaliu iphone-ul este ceva mai stabil din cauza sistemului de operare mai restrictiv.
Si pentru Woodenpints91 : de ce zici ca un gadgeturile fac toata treaba noastra? probabil ori esti o enciclopedie mergatoare ori nu ai nevoie sa inveti lucruri noi si sa fii conectat in permanenta cu lumea. Si nu ma refer la ordinariile de facebook sau twitter ci la Google, Wikipedia si E-mail lucruri care le folosesc pentru afacerea mea zilnic si imi folosesc extrem de mult.

13 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Smart phones for stupid people.

| RoxMuffins explică (pentru Woodenpints91):

Spui asta pentru că îţi este ciudă. Auzi, te-a băgat cineva în seama?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru RoxMuffins):

1.Când pui o întrebare pe un site cum e TPU, îi bagi pe toţi în seamă. Chiar şi pe cei care percep în alt mod chestiile faţă de tine. Deci, să pui o întrebare pe un site public după care să-i spui cuiva "te-a băgat cineva în seamă?" mi se pare o dovadă re retardism tradiţional.
2. Nu, nu îmi este ciudă pe cei cu iphoane. Dacă voiam unul, aveam şi eu de mult timp aşa ceva, dar încă n-am ajuns un distrus care să aştepte ca un gadget să facă treaba în locul lui.
3. Dilema ta în legătură cu ce telefon să alegi mi se pare una retardată şi lipsită de orice urmă de logică sau sens. Să întrebi nişte străini care telefon e mai "cool".

| RoxMuffins explică (pentru Woodenpints91):

1. Nenea, am 14 ani nu 40, sunt foarte mulţumită de realizările mele de până acum. Şi ok, poţi să îmi atragi atenţia când mai greşesc dar nu îţi permiţi tu să mă faci în fel şi chip că vreau un smartphone!
2. Eu am întrebat aşa : „ Iphone 4s sau Samsung galaxy s3? " nu : „ pentru ce fel de oameni sunt smartphone-urile? ". Din nou te bagi ca musca în lapte.
3. Am nevoie de acel smartphone deoarece au foarte mulţi, şi ca adoleşcentă vreau şi eu, toţi ştiu cum este când cineva are ceva şi tu nu ai! Apropo, acest smartphone te ajută să vorbeşti cu alţi oameni pe când omul încă nu are această „ aplicaţie " pe nume TELEPATIE. Suntem în secolul 21, tu eşti cam comunist şi preferi scrisorile sau alte chesti ce nu le mai folosim de mult timp! Dacă aş merge în altă ţară şi aş vrea să iau metroul ce aş face să aflu unde e? normal că tu ai întreba pe cineva dar eu aş întreba telefonul care explică mai bine ca un om.
Şi dacă îmi va părea rău după ce îmi voi cumpără Iphone 4s voi şti ca altă dată să nu mai fac greşeala asta, aşa e când eşti mai tânăr, mai şi greşeşti.
Apropo, m-am hotărât şi îmi voi lua Iphone, mulţumesc pentru toate părerile voastre, chiar mi-au fost de ajutor!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru RoxMuffins):

N-am citit un cuvânt din ce-ai scris dar apreciez efortul depus. Eu rămân la ideea mea: Smart phones for stupid people.

| Kaℓi a răspuns:

Eu am un Nokia de vreo trei sau patru ani... l-am luat cu 30 de lei si puncte Thank You laughing sunt foarte multumita de el, si are si un buton pe care daca il apesi, se aprinde o lanterna! ce poate fi mai cool?hee hee

| Vix999 a răspuns:

Eu am Samsung si sunt super multumita de el...
Ca si caracteristici sunt fantastic de asemanatoare dar Samsung-ul a castigat titlul de telefonul anului cativa ani la rand.
Daca il scap pe jos nu se face tandari ca i-phone-ul. aplicatiile sunt gratuite ..pe cand la iphone trebuie sa platesti cam la toate, e mai subtire, e mai frumos ca design (parerea mea personala)
Plus ca...i-phone are toata lumea laughing)

| Vix999 a răspuns (pentru valentino52):

Din grupul meu de prietene de exemplu eu sunt singura care are Samsung. Ele au platit pentru majoritatea aplicatiilor pe care eu le-am luat gratis. De aici si comparatia.
Stiu ca exista posibilitatea de a pirata dar la Samsung nu e nevoie de piratat.
Mie personal mi se pare mai usor de utilizat Samsung-ul.
Ea a intrebat de iphone 4s nu 5, care este mai gros decat Samsung si are ecranul mai mic.
Nu mi se pare deloc ietin plasticul de la Samsung..ci din contra, mi se pare mai elegant pentru o femeie.
Cu scapatul pe jos iar iti spun din experienta si nu ca sa nu adorm. Un cunoscut l-a scapat cu husa cu tot si s-a spart ecranul...
Dar na, fiecare cu gusturile si parereile luiwinking Nu cred ca ideea era sa ma contrazici pe mine ci sa iti expui punctul de vedere.

| valentino52 a răspuns (pentru Vix999):

Trist dar adevarat iphone chiar are toata lumea laughing. In schimb in rest ai spus niste prostii foarte mari. La iphone nu trebuie sa platesti cam tot ci sunt sute de mii de aplicatii gratis la fel ca si la Samsung. Si la Samsung aplicatiile trebuie platite. Intra in Google Play si vei vedea ca trebuie sa cumperi aplicatiile la fel ca la iphone. Exista posibilitatea de a "pirata" la fel cum exista si pe iphone prin jailbreak dar legal in ambele cazuri din magazinele virtuale aferente telefonului exista aplicatii gratis si aplicatii cu bani. Faptul ca daca il scapi pe jos se face tandari e relativ. Ce alegi un telefon din materiale de calitate superioara, super fin si placut la atingere, sticla si metal in defavoarea plasticului ieftin de la Samsung. ii pui o husa, sau folii si un bumper si ai rezolvat problema. Iphone 5 ( nu 4s ) este oricum mai subtire decat S3 si ca design intr-adevar depinde de gusturi. Niciunul nu e fita, sunt doar niste simple telefoane de ultima generatie la fel de bune. Isi fac treaba asa cum trebuie si daca nu esti vreun maniac care sa isi bage nasul si sa isi "tuneze" telefonul pana la cel mai mic detaliu iphone-ul este ceva mai stabil din cauza sistemului de operare mai restrictiv.
Si pentru Woodenpints91 : de ce zici ca un gadgeturile fac toata treaba noastra? probabil ori esti o enciclopedie mergatoare ori nu ai nevoie sa inveti lucruri noi si sa fii conectat in permanenta cu lumea. Si nu ma refer la ordinariile de facebook sau twitter ci la Google, Wikipedia si E-mail lucruri care le folosesc pentru afacerea mea zilnic si imi folosesc extrem de mult.

| Elektro a răspuns:

S3 e mult mai bun ca iphone 4s

| PunisheR01 a răspuns:

Am avut iphone 4s si e mult mai bun decat toate

| Bolovan_Claudiu_1997 a răspuns:

Cel mai bun mi se pare S3 dar din cele de la Apple iPhone 4s mi se pare cel mai bun ( nu face prostia sa iti iei iPhone 5). Poti sa te convingi http://www.compare-cellphones.org/......iPhone-4S.

| edy2013 a răspuns:

S3 e mai bun ca Iphone 4S pentru ca S3 are procesor mai bun ca la Iphone si merge mult mai rapid la navigarea pe internet. S3 e mai bun.

| Niky16 a răspuns:

Buna! Multi avem pareri diferite dar cel mai mult conteaza a ta de exemplu toti spunem ca iphone e mai bun dar poate ca tu nu crezi asta. Sper sa iti folosesti telefonul sanatoasa! FUNDA?