| Cduncfujndf a întrebat:

Deci,am mare nevoie de ajutor.Dau fundă! Astăzi o să merg să îmi cumpăr un telefon nou. Acum în telefonul meu am o cartelă de Digi și mă întreb, dacă bag cartela asta în celălalt telefon, o să mai trebuiasca să fac ceva? Adică să activez ceva din setări? Sau pur și simplu bag cartela și o să meargă normal?

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

In mod normal da.
Dar gasesti pe net destule informatii daca ai probleme.

Mai degraba ai grija ce telefon iei.
Cartelele digi merg pe net numai pe telefoane care au si 4G(LTE).

| bogdan324 a răspuns:

Bagi cartela si atat, setarile se configureaza automat

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru danbnz):

Si maica-mea are telefon 3 G. De ce o merge pe telefonul ei (cartela este noua. A trebuit s-o schimb anul trecut cand i-am schimbat telefonul si ea vrea numai cu taste)?

| Wr3nch a răspuns:

Atata timp cat il iei ''la liber'' iti merge. Dar sa fie cu 3G/4G.

| RAY a răspuns:

Telefoanele nu vin codate deși va merge, bagi cartela si atat, nu trebuie nimic setat

| danbnz a răspuns (pentru Salontanul):

Am facut corectia la timp dar nu e vina mea ca serverul TPU se misca atat de greu.

Eu ma refeream la smartphone.
In ziua de azi cred ca e de la sine inteles ca atunci cand spui telefon sa te referi la smartphone.
Digi da net numai in 4G.
Pe telefon cu taste la 3G ai doar "voce", net oha!
Ti se pare ca user-ul care a pus intrebarea asta e vreo bunicuta care foloseste telefon cu butoane?

| Cduncfujndf explică (pentru danbnz):

Da, mi-am luat un Huawei P Smart 2019. Prima săptămână vreau să îl țin fără cartelă, dar apoi o să îi pun cartelă.

| danbnz a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Misto tel, si pret ok...
Sa-l folosesti sanatoasa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru danbnz):

N-are nici o legatura faptul ca userul ar avea sau nu telefon cu taste. Eu spun ca acea cartela de la DIGI merge si pe 3 G si chiar maica-mea are si internet. E adevarat ca este mai greoi de lucrat cu el dar asta e! http://bit.ly/2G2V9cN

| Cduncfujndf explică (pentru danbnz):

Mulțumesclaughing

| danbnz a răspuns (pentru Salontanul):

Digi zice ca da net pe 3g, asa e, dar in realitate lucrurile stau cu totul altfel.
Esti un caz fericit ca iti merge netu' pe digi/3g, dar pe langa tine mai sunt o mie care nu se pot conecta pe 3g din cine stie ce motive numai de digi stiute. Daca te uiti pe eMAG la recenziile telefoanelor ai sa vezi si tu cat de multi sunt. Chiar si la Nokia 3310 sunt destui cu problema asta.
Din punctul meu de vedere ala nu e serviciu de net care la unii merge dar la multi altii nu.
De aia si parerea mea radicala!

Pentru voce si ceva poze e bun Nokia 3310, dar cam atat.
Pentru batrani e de ajuns.