| Furnicuta000 a întrebat:

Dupa noul update la Android (nu stiu ce versiune e), cand decupez o poza din galerie ramane apoi doar poza decupata, cea originala se sterge automat. Ati patit si voi?

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Te duci in magazin play, scrii Andoid System WebView si dezinstalezi versiunea actuala sau actualizezi, in functie de ce iti apare. Apoi repornesti, ar trebui sa se rezolve orice bugg si eroare

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Drimmero):

?!? ce are WebView cu pozele?
sau cu gallery care e evident ca aia e devina

| Drimmero a răspuns (pentru Zuzu1991):

Din moment ce e bugg al sistemului merita incercat, mai ales ca a luat-o razna dupa update

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Drimmero):

Aha, oke

| NLS a răspuns:

La mine pe Android 9 merge bine (dar cel mai probabil tu ai unul mai nou, probabil 10).

| GPA a răspuns:

Verifică în coș sau în celelalte albume foto dacă n-o mută automat telefonul după prelucrarea imaginii. Dacă nu, verifică la fișiere, Pictures dacă nu apar cumva în acel folder (activează vizualizarea fișierelor ascunse din setările aplicației de "fișiere". Uită-te și în Google Photo, poate s-a sincronizat originalul și-l găsești ca backup la galeria photo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am gasit pe nimeni pe tinder stai calm boss sunt destui pesti in balta

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Un raspuns foarte folositor

| User252426 a răspuns:

Instalează dumpster și recuperezi ce vr tu

| Gabryel85 a răspuns:

Eu nici nu stiu sa fac decupaje pe Android si voi lucrati cu chestii complexe. tongue

| Furnicuta000 explică (pentru Gabryel85):

Pai nu e complicat, intru in galerie, apas pe poza apas pe editare, apas pe creion si o decupez

| Gabryel85 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Mie nu-mi place sa modific pozele, de aceea nu folosesc. happy

| ReignForest a răspuns:

Am android 10 și nu am făcut update-ul din 15 martie, iar la mine dacă decupez o poză rămâne și cea originală

| Furnicuta000 explică (pentru ReignForest):

Acum cateva zile am facut update, dupa 15 martie.

| NLS a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vezi ca 99% e ce-a zis Drimmero,
exista un bug in Android, aparut dupa ultimul update, a stricat mai multe chestii, printre care si alegerea rezolutiei pentru foto (unii sustineau ieri ca nici la video nu ii mai lasa sa puna ce vor.).
Pana va aparea un update care sa rezolve integral problemele,
tot ce se poate face e sa revii la ultima versiune de System WebView, si pentru asta, trebuie sa dezinstalezi update-urile acestuia.

Cauti aplicatia, mergi la cele 3 puncte din coltul din dreapta, si dai Uninstall Updates.

https://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2021/03/webview-2.jpg

Insa inainte de asta, mergi in Google Play, la cele 3 linii din stanga sus, si la Settings, alegi ca actualizarea aplicatiilor sa NU se faca automat.
In caz contrar se va instala iarasi ultima versiune de WebView.

| Furnicuta000 explică (pentru NLS):

E cam complicat laughing
Mai bine fac screenshot la poza ca sa imi ramana o dublura

| Drimmero a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ori actualizezi cu versiunea noua atunci cand iti apare notificarea, ori faci cum ti-am zis, e aceeasi chestie cum ti-a spus si @NLS, doar ca e ceva mai rapid. Am scapat de erorile si buggurile alea in cateva secunde, nici nu a mai fost nevoie de repornire, dar in cazul in care nu se actualizeaza setarile dai un restart si aia e.

| Naxite a răspuns:

Salut! Se pare că ai un android nou! Poza pe care o decupezi o poți salva că și replace (in care poți modifica poza oricând), sau că și o copie. Poza nu se șterge, vei vedea că dacă o decupezi din nou o vei putea pune la mărimea inițială.

Good luck!