| NicVal74 a întrebat:

E posibil ca la trecerea pe Android pie 9 camerele foto ale unui telefon sa-si imbunatateasca calitatile si softawer-ul? Si inca o intrebare, daca schimb mod ecran in foto amoled vine cu vreo contributie la calitatea fotografiilor facute cu camera foto a telefonului? Specific ca este vb.de Samsung galaxy a9 2018

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Da, este posibil sa se imbunatateasca software-ul camerei foto, totusi, daca schimbi modul de afisare al culorilor ecranului, nu afecteaza poza. Afecteaza doar felul in care o vezi tu pe ecranul telefonului. Daca o pui pe alt ecran se va vedea altfel.

| Bogdan70001 a răspuns:

Da,un update software poate imbunatatii calitatea camerei foto, dar nu toate brand-urile aduc astfel de imbunatairi.Stiu sigur ca Xiaomi face asta, dar de Samsung nu stiu. Desi eu iti recomand sa treci la Android 9 (OneUI la Samsung) nu vei vedea cine stie ce imbunatatiri la camera.

Si daca schimbi pe foto amoled nu imbnatateste cu nimic calitatea pozei, doar ca negrul va fi mult mai accentuat.

Iti zic de acum ca telefonale Samsung nu pot avea imbunatatiri la camerba decat foarte greu si prin cai neautorizate care vor duce la pierderea garantiei

| NicVal74 explică (pentru Bogdan70001):

Puteti sa ma sfatuiti cum? va-s fi recunoscator!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru NicVal74):

Ce a zis RD79 este valabil.La acea metodea m-am referit si eu, insa ce a uitat el sa-ti spuna este ca aplicatiile care chiar isi fac efectul necesita Camera2API + ROOT si ambele procese sunt neautorizate si duc la pierderea garantiei. Mai jos sunt consecintele acestor procese
1) Nu vei mai primi update-uri
2) Vei fi avertizat de fiecare data cand pornesti telefonul ca acesta a fost modificat intr-un mod neautorizat
3) Poze mai calitative
4) Performante mai bune
5) Foarte multe posibilitati

Daca esti sigur ca vrei sa faci root si sa activezi Camera2API imi zici si iti zic cum

| Rd79 a răspuns:

Daca vrei calitate la poze, ia-ti google camera pentru telefonul tau. gasesti APKul pe net.

| NicVal74 explică:

Avand in vedere statusul telefonului Galaxy Note 9, ce parere aveti facand comparatie cu camerele lui Galaxy A9 2018? ar merita sa-l schimb cu Note 9 sau sa raman la A9 deja achizitionat!