| Th3vali a întrebat:

Eu am negociat cu eos și veraltis sa plătesc la tekekom 16 milioane dar în rate eșalonat și mi se termina 24 ianuarie ce se intampla dar eu vreau sa merg în continuare cu plata fără a fi dat în judecata cum ați procedat și la Orange îs la eos ski romabia suma 32 de milioane platesc eșalonat la fel dar mi se expira termenul pe ianuarie acum, și vreau sa știu ce se intampla după eu plătesc în continuare câte de 2 milioane pe luna și la tekekom și Orange ajutați-mă cumva sa știu?
Sun la tekekom și Orange și firma zice sa docut cu Orange și Orange cu firma!
Dați o idee!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

M-ai pierdut cu milioanele astea, de parca mai primeste cineva in ziua de azi, bani vechi, iesiti din folosinta de peste 10 ani.

| Th3vali explică (pentru Violleta2022):

Mie frica sa nu ma ea în judecata inediat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3vali):

Ce iti spun eu si ce-mi raspunzi tu, nu face nici un sens.
"Miliaonele" de care vorbesti tu nu s emai folsoesc in Romania, fiind iesite din uz (folsointa) de peste 10 ani de zile.
Nu te mai pune nimeni sa platesti milioane de bani vechi, acum totul se plateste in roni noi, la valoare actualizata!

| Th3vali explică (pentru Violleta2022):

Când ma va executa silit asta e întrebarea ajutați-ne dacă știți va rog mult

| Th3vali explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau sa plătesc incontinuarie asa câte 2 sute de lei pe luna

| Th3vali explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca se termina la forma de recuperatori expira termenul și nu am plătit tit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3vali):

Contacteaza-i si discuta cu ei, fiindca negociind cu ei, poti platii mai mult lunar, ca sa scapi de datorie si ei nu te vor da in judecata.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand ai platit si ultima rata, trebuie sa primesti o adeverinta oficiala ca te-ai achitat complet de datorii si nu mai esti pe "lista neagra ai datornicilor".
Cu aceea adeverinta poti merge sa inchei cu orice firma un contract nou.

| adryang78 a răspuns:

Tu, de fapt, nu le plătești lor. Datoria ta la Telekom și Orange a fost cedată către recuperatorul de creanțe, Eos și care o mai fi. Ce înseamnă asta: Eos a plătit tot ce datorai tu către Telekom, de exemplu, deci nu mai ești dator la Telekom, ci la Eos.
Apoi ei își recuperează banii de la tine prin executare silită. Mai adaugă niște comisioane, onorariul executorului judecătoresc etc.
Așa funcționează.
Ce trebuie să faci când termini ratele:
- caută documentele pe care le-ai primit când ai fost anunțat că ai dosar de executare silită
- acolo ai datele de contact ale executorului
- dacă nu le găsești, suni la Eos și ți le vor da ei, inclusiv numărul dosarului de executare
- când achiți ultima rată, iei legătura cu executorul și de acolo te îndrumă el.
Și mai pe scurt: când termini ratele, executorul trebuie să-ți elibereze un document, o adeverință care atestă că s-a închis dosarul.
Sper că am fost de ajutor. happy