| Niko_Malish_1996 a întrebat:

Funda! Help me! Am iPhone 4s, si l-am scapat cu fata in jos pe podea. Ecranul e negru nici nu se mai aprinde dar merge, cand il deblochez pun parola asa intuesc cifrele si se deblochaza aud ca vin mesaje dar nu vad nimic. Spuneti-mi cat m-ar costa sa-l repar. doar contactul cu ecranul trebuie,

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi la Apple service, numai ei au piese originale, daca au si ce au.Din ce am intrebat eu ar avea geam si ecran pentru iphone 4 si chiar 5, dar nu pentru 5s.Pe piata, pe net nu gasesti piese originale, pentru ca nu exista.Ai 2 posibilitati.1 te duci cumperi un ecran cu geam de pe net ieftin, care va functiona, insa trebuie sa il instaleze cineva priceput. Poti sa il instalezi si tu dar acest iphone are senzorul de lumina instalat in rama si tu daca nu asezi exact ecranu nu o sa mai iti functioneze acest senzor.Despre ce vorbesc? Cind te suna cineva si tu vorbesti, duci telefonul la ureche acest senzor face ca ecranul sa se inchida, pentru a nu se atinge taste atunci cind il tii lipit de ureche si sa se inchida ori alte chestii intelegi? Asa de instalat il poti instala dar sa asezi acest senzor sau ecranul perfect nu stiu nu prea reusesti.Eu nu am reusit totdeauna, am facut chestia asta la citeva telfoane.Acum nu stiu sigur daca este ca nu asezi perfect acest ecran sau este de la ecranul care nu este original.Dar in rest functioneaza totul.Si 2 il duci la Apple si daca ei spun e ok au ecran acolo esti garantat ca totul va functiona bine.Tot la Apple mai ai si alta optiune sa dai telefonul spart sau defect, iar ei iti vor da un alt telefon nou in cutie caz in care va trebui sa mai platesti acolo nu stiu exact cit.De ex stiu pentru iphone 5S daca e defect te duci la ei si iti da altu nou dar mai dai inca 280 de dolari, asta in state.Nu stiu ce preturi sint in RO. Oricum mai dai aproximativ bani cam un sfert cit costa telefonul pret intreg.Nu conteaza ca telelfonul este sau nu in garantie, nu conteaza sa fi cumprat sau nu Apple care til schimba. Daca ai cumparat Apple care atunci schimbul asta este si mai ieftin. Oricum poti merge si sa intrebi atit la Apple cit si la alte service de telefoane si vezi ce preturi sint.Dar telefon exact ca ce ai numai Apple iti poate garanta ca vei primi.Nu asculta ce spun mai stiu eu cine ca lasa ecranu de pe net este original bla bla ca nu este adevarat, asa ceva nu exista.Deci piese originale chiar daca pe ele scrie car fi originale numai Apple are.In rest e vraja marii.Eu am spart un 5s si nu am mai reparat nimic am dat dublu fata de cit costa un ecran original dar folosit si am telefon nou.Deci mai este si posibilitatea asta sa cumperi ecran exact Apple dar folosit, luat tot de pe iphone 4s care era defect altceva decit ecranu.Da chestia asta poti sa o faci si functioneaza, dar trebuie sa cauti pe net asa ceva.Gaesti pe ebay daca vrei si acolo vezi si ce preturi sint.Dar mai intii cauta si vezi toate optiunile, preturile apoi te decizi.Bafta oricum si scuze ca am scris atit dar am spus sa iti arat toate optiunile.

| Bogatasul a răspuns:

Ar costa cam 4 milioane, si eu mi-am schimbat ecranul acum 2 luni