| GanteraIonescu a întrebat:

Hei TPU

am acasa 2 perechi de casti pentru telefon diferite! o pereche de casti care se auzeau extrem de bine sau stricat iar cealalta pereche se aud incet! am desfacut ambele perechi si am observat ca difuzoarele sunt total identice :/ Care este explicatia pentru care una dintre perechi se aud mai incet si de o calitate mai proasta?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La casti conteaza si pozitionarea in ureche, dar si forma si materialul din care sunt facute canalele de sunet.
Verifica castile mai slabe:
- daca nu au mizerie (praf, etc) in orficii si curata-le la nevoie
- daca difuzoarele se culca corect in carcasa castilor
La nevoie, poti schimba difuzoarele intre casti.

| KatelynDragutza a răspuns:

Pai, primul cu difuzorul incet trebuie sa ii dai muzica mai tare ca sa mearga si al doilea cred ca e material japonez/chinezesc sau din Coreea. Ori ai facut o prostie cu acele casti care sunt stricate si nu mai merg.