| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU am nevoie de mare ajutor! Nu pot sterge fisiere de pe cardul sd din telefon! Am incercat si pe laptop si imi arata "write protected". Va rog mult de tot ajutati-ma.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unele carduri SD au un mic comutator pe margine tocmai pentru a proteja continutul de la stergere. Daca ai asa ceva pe margine, muta-l in partea opusa si vei putea sterge oricare fisier, cel putin cu calculatorul.

Poate fi un fisier cu alocare eronata. Incearca "chkdsk" pentru card (My Computer, click dreapta pe iconita cardului, scanare pentru erori (Ceck Disk).

Poate fi si o eroare pe card. Copiaza tot ce ai nevoie de pe el pe calculator, dupa care formateaza-l in telefon.
Daca nu se poate nici copia, nici formata, atunci ia-ti alta cartela.

| cristimihailov a răspuns:

Daca folosesti un adaptor, atunci verifica rahatelul ala mic si alb dintr-o parte sa nu fie in pozitia de lock.

| DannyDSB a răspuns:

"Write protected" inseamna 2 lucruri:
1) Acele fisiere sunt foarte importante pentru telefon (telefonul le-a creat cu scopul de a salva date importante);
2) sunt fisiere virus (au fost create de aplicatii malware);
Depinde de numele lor. Poti specifica numele folderelor pe care nu le poti sterge te rog sa vad daca te pot ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru DannyDSB):

Pai nu pot sterge nimic de pe cardul sd din telefon.

| Onea_Ioan_1956 a răspuns:

Nu pot sterge un sd pe laptop