| Petruts a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire. In momentul in care imi conectez telefonul prin cablu usb la laptop, si vreau sa sterg fisiere, poze, video-uri(pe care le am pe cardul micro sd din telefon) ma intampina o eroare cu mesajul " Cannot delete file, the storage is write protected. Please remove write protected and try again". Am cautat pe google eroarea si am urmat niste pasi pe care i am gasit pe un site insa nu m au ajutat. De asemenea am vazut multe exemple prin care dezactivau aceasta setare write protected formatand cardul, ceea ce eu nu vreau sa fac. Exista alta varianta sa reusesc sa dezactivez aceasta setare fara sa mi afecteze continutul fisierelor de pe cardul micro sd al telefonului. Mersi frumos!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand conectezi cablul de date, ai mai multe optiuni de comunicare. Incearca, pe rand, cu fiecare.
Daca nu, le poti sterge prin telefon.

| gelu1970 a răspuns:

Nu conectezi telefonul. scoti cardul il pui intr-un adaptador sd si il conectezi direct la laptop prin lectorul de cartele.
si stergi tot ce vrei de pe el.

| Petruts explică (pentru gelu1970):

Aici ar fi o problema, laptop ul meu nu recunoaste adaptorul

| gelu1970 a răspuns (pentru Petruts):

Probabil nu ai instalate driverele lectorului de card.

| untu a răspuns:

Este posibl ca aveti problema cu hardware! Verificati apasand la PANOUL DE CONTROL>DEPANARE>HARDWARE SI SUNETE>CONFIGURARE DISPOZITIV! Si apoi mai incearca din nou sa introduci adaptor cu cardul sd! Daca nu va merge inseamna ca aveti o problema cu hardware si trebuie rezolvata la un service autorizat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti recunoaste adaptorulpentru ca nu ai driver pentru adaptor. Instaleaza programul din clipul de mai jos. Il deschizi si rulezi programul.In clip driverii sunt la zi, insa tie iti va detecta toti driverii invechiti sau lipsa. Cauti acolo tot ce este cu semnul(!) sau (?) si dai uptate din dreptul lor. Se va descarca, instala singur. Apoi restartezi laptopul, bagi adaptorul cu sdcardul introdus si stergi ce vrei. Daca nu vrea nici asa, vezi ca pe marginea adaptorului este o mica clema. O muti in celalta parte, sus sau jos, astfel se va deblocat Protect Writer.

http://inbuzunar.net/......t-driveri/

| Petruts explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc frumos pentru raspuns. Am urmarit pasii indicati de tine, am instalat soft ul, am dat rr laptop ului, am urmarit sa fie deblocat, insa din pacate nu mi recunoaste nici acum adaptorul.