| baime a întrebat:

Aseara am dormit cu telefonul sub perna si dimineata m-am trezit cu un punctulet pe ecran si daca apas mai tare se intinde. Nu stiu daca intelegeti. Credeti ca este spart sau a fost afectat touchul? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Shriti a răspuns:

Siu ce e aia.
Mai pe scurt atunci cind ai dormit pe el s.a produs o presiune pe ecren, care a dat fisura mica. In interiorul telefonului este un fel de lichid negru, stiu ca pare ireal, dar eu am vazut odata cum se scurge acel lichid din telefon. Acest lichid s.a scurs un pic si a facut un punctulet. E logic sa se intinda, ca doar e lichid!
Stiu asta din proprie experienta, odata mi s.a crapat tot escanul (ai gija, eu nu vorbesc de acranul pe care atingi, ci de unul care se afla dedesubt, acela de desupt s.a fisurat, cel tactil e in regula )

| baime explică (pentru Shriti):

Si acest punctulet afecteaza cumva telefonul?

12 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Cred ca nu stii ca telefonul iradiaza incontinuu si nu este bine sa il tii mai mult de o ora pe zi linga corp. ca s-a stricat asta este insa sa dormi cu telefonul sub cap este o tampenie. sa nu te miri cand te vei imbolnavi. ca sa nu crezi ca glumesc citeste niste articolo despre asta. vrei sa ajungi sa ai o tumoare cerebrala sau cine stie ce complicatii si sa nici nu stii de unde le ai? continua asa.
distanta recomandata este de a pastra telefonul mobil la 4 metri de corp cand dormi dar si ziua cu exceptia momenteleo cand il folosesti. adica in cel mai indepartat colt al camerei sau pe hol.

http://www.ziare.com/articole/radiatii+telefoane+mobile

| Xpressurself a răspuns:

Mai pe romaneste sa-l *** de telefon dar la tine nu te gandesti un pic tu Rozi tu happy

Cele mai afectate parti ale corpului sunt creierul prin aparitia de tumori cerebrale, sangele unde datorita radiatiilor se distrug globulele albe(leucocitele), deteriorarea membranei hematiilor (celulelor rosii), maduva osoasa in regiunea unde este tinut cel mai mult telefonul, glanda tiroida, plamanii, sanii, ovarele si in general tesuturile moi din corp prin modificarea structurii acizilor nucleici fapt ce duce la mutatii genetice si cancer.
Sunt toate dovedite stiintific la ora actuala si poti discuta aceste aspecte cu un medic daca doresti.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Din pacate, s-a fisurat display-ul happy este spart si touch-ul afectat happy

| Shriti a răspuns:

Da, se poate scurge lichidul mai tare, asa ca du.l la reparat cit inca e mic punctuletul. In general nu ar trebui sa coste mult, 50, 70 lei.winking

| baime explică (pentru Shriti):

Dureaza mult sa il repare?

| Shriti a răspuns:

Nu prea cred, maxim 2 zile, in cel mai rau caz. Daca e doar un punctisor se va face repede.
Eu tin minte ca la mine era tot ecanul nurdar de negru dsr ni l.a facut si e ca nou.

| baime explică (pentru Shriti):

Multumesc mult de ajutor.

| Shriti a răspuns:

Cu placere scumpo! Ms si tie pentru funda :*

| baime explică (pentru Shriti):

Oh si mai am o intrebare. Ecranul il inlocuieste sau doar il repara.ii scoate acel lichid?

| Shriti a răspuns:

Mi se pare ca il inlocuieste pe cel interior, cu cel tactil nu are treaba.

| baime explică (pentru Shriti):

Ok. Mersi frumos. :*