| Rainbowx3 a întrebat:

Azi mi-a cazut telefonul pe jos si normal ca s-a spart. E iPhone 6s si am asigurare la el. Dar credeti ca mi-l pot rezolva? Cum sa ii zic mamei mele, ma face prostuta si bleaga ca mi-a cazut, dar am calcat prost pe o bordura si mi-a cazut...help me! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Alaen a răspuns:

E posibil ca asigurarea sa acopere si lovitura, intra pe site-ul magazinului de unde l-ai cumparat si citeste ce presupune asigurarea.
Mamei tale ii poti da impresia ca s-a intamplat ceva mult mai grav, ca apoi cand spui ca e spart telefonul sa rasufle usurata. De ex ii poti da impresia ca l-ai pierdut. Sau ca esti exmatriculata. Sau ca esti insarcinata. "Mama, asa-i ca daca mi s-ar intampla ceva grav si serios m-ai sustine si ajuta? "In unele momente din viata, am nevoie asa de mare de intelegerea ta!"
Bine, nu e chiar frumos ce te invat eu sa faci dar poate fi util. Sau poti fi sincera de la inceput si accepti 2 vorbe moralizatoare. Ii spui din start ca "mami nu am vrut sa il sparg, doar stii cat de mult inseamna pentru mine" etc.

3 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Nu cred ca garantia este valabila daca il scapi pe jos sau daca il uzi, dar du-te si verifica, ca oricum nu ai nimic de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai asigurare se repară, pentru asta e, acoperă costurile care nu intră în garanţie.
Asigurarea şi garanţia sunt două chestii diferite.
În garanţie nu se repară.

| nukeyly a răspuns:

Iphone 365s la ce-i bun daca cum sufla vantu crapa?, poate la muntii de guonaie din india..., garantia de regula tine la defecte de fabricatie, nu ca l-ai legat la 380v sa vezi daca se incarca mai repede.
Am un amic da tot la cateva luni 1000 ron pe alt telefon ca s-a spart(reparatia nu merita...), cei greu de priceput telefoanele cad n-ai ce face, murphy law..., Sonim asta e rapunsul au modele old si din astea cu taci pentru fitosi sau maniaci, pret pe masura, performanta la fel, poti sa-l scapi, sa-l fierbi cu pastele, sa-l uiti in apa in congelator, sau sa-l pui pe gril langa 2 bucati de peste, sau il scapi pe jos si trec cateva masini peste el pana te plictisesti sa-l ridici. NARE BAI.
Mai trebuie sa-i faca si un acumulator pe antimaterie sa tina macar 350 ani si aproape m-ar multumi.