| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU!
Ce ați alege dintre Iphone 8 64gb, Iphone 7 128 gb și Iphone 7 plus 128gb? Mă interesează în mare parte bateria, camera și mărimea (nu știu dacă voi putea măcar să țin într-o mână ultimul model, deși m-ar încânta ideea unui ecran mare).
Dacă vă întrebați, nu, nu vreau niciun alt telefon apărut recent pentru că îmi place design-ul vechi de la Iphone.
Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| JamesWatson a răspuns:

Iphone 8 clar

| xandra0301 a răspuns:

Eu zic sa mai pui câțiva bănuți și sa îți iei ori iPhone 8 plus ori vezi ca a apărut iPhone SE 2020 (dacă tot zici ca îți place designul vechi).

| xandra0301 a răspuns:

Eu zic sa mai pui câțiva bănuți și sa îți iei ori iPhone 8 plus ori vezi ca a apărut iPhone SE 2020 (dacă tot zici ca îți place design ul vechi).

| Thelovelybones a răspuns (pentru xandra0301):

Da, le voi lua în calcul, am exclus Iphone 8+ și voiam să exclud și Iphone 8(dar i-am dat totuși o șansă) pentru că mi se pare mai ok să nu aibă spatele din sticlă, mă simt mai safe, îl simt mai safe.
Urmează să fie primul Iphone și cel mai tare mă sperie bateria, încerc să-mi dau seama dacă e atât de slabă pe cât se spune sau dacă e doar un mit...Eu am un S9 acum(nu, nu vreau sa fac un upgrade, sunt nevoia sa i-l las mamei mele si am nevoie de unul nou) si bateria e extrem de slaba. In schimb, la Iphone 7+ am citit ca tine mult mai mult.

| xandra0301 a răspuns (pentru Thelovelybones):

Eu am trecut de la un A8 la iPhone 11. Toată viața am avut Samsunguri.
Chestia asta cu "nu iau ca are spatele de sticla" e o prostie dar oarecum te inteleg. Da, e de sticla dar este rezistent. Și mie îmi era frica sa nu cumva sa se spargă asta pana l-am scăpat prima data și nu s-a întâmplat nimic.
O prietena are 8 plus, de asta îl și recomand și pentru ca este foarte, foarte mișto. Dacă nu era problema cu updaturile (pentru ca este un model vechiut și nu mai primește updaturi mari, așa am înțeles) mi-l cumpărăm și eu. Are camera aia geniala.
Ca sa vezi o comparație între bateria unui Samsung și a unui iPhone (iPhone folosit de un an și ceva la fel și Samsungul, al meu fiind mai nou chiar), când eu aveam 68% prietena mea avea 89% in condițiile in care am stat in același timp pe telefoane, am făcut aceleași lucruri.
Mereu când o sa te uiți pe YT la video-uri unde compara bateriile o sa vezi și iPhone 8 Plus pentru ca a fost și este un telefon foarte bun.
Pe mine ma tine bateria o zi întreaga și eu stau cu orele pe el (ma uit pe yt, stau pe rețele de socializare cu orele, poze peste poze). Am avut o perioada in carantina când m-a ținut și 2 zile bateria. Bine, eu am 11 dar ce vreau eu sa scot in evidentă e faptul ca au baterii f bune.
Uite, iubitul meu a avut înainte iPhone 7 Plus și era foarte încântat de el. Vorbea cu mine, toată ziua folosea GPS ul, se uita și la seriale pe telefon și ținea bateria chiar bine.
Dacă nu vrei 8 Plus ia-ți 7 Plus. Doar când auzi "plus" știi ca e peste și din câte știu 7-le asta are bateria mai mare decât 8 ul.
Sper ca te-am ajutat măcar puțin și multă bafta. Orice ți-ai lua nu o sa regreți.

| Thelovelybones a răspuns (pentru xandra0301):

Mulțumesc frumos! Asta voiam să știu! O prietena are Iphone 8+, și mi-a spus că il incarca de 2-3 ori pe zi... ceea ce mi se pare absurd.

| xandra0301 a răspuns (pentru Thelovelybones):

Hai ca de 2 ori mai e cum mai e, înseamnă ca îl încarcă peste noapte și după când i se termina bateria, mai pe seara dar de 3 ori nu cred. Înseamnă ca i-a terminat rău bateria acelui telefon dacă a ajuns sa îl încarce de 3 ori pe zi și are telefonul ăla de foarte mult timp ori spune la mișto.

| Thelovelybones a răspuns (pentru xandra0301):

Da, probabil l-a suprasolicitat.
De regula, eu il folosesc maxim 5 ore pe zi, deci nu ar trebui sa fie o problema.