| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu telefonul. De fiecare data cand trimit mesaje ele apar cu semnul intrebarii. Mie mesajele imi apar cu litere dar persoana care primeste mesajul il primeste cu semnul intrebarii in loc de unele litere. De Ex :
( Vi m? ine la fot? al )
Cum fac sa nu mai trimita mesajele asa?

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Unele telefoane au in setari literele care trebuie ca sa trimita textul corect - depinde de setul de caractere folosit ca sa apara corect - de exemplu la un Samsung am la setari mesaje sms/mms - mod introducere text si acolo pot alege "Alfabet GSM", "Unicode" sau "Automat". Daca e pus pe Unicode sau Automat, e bine, apare totul corect. Daca e pus pe "Alfabet GSM" vor aparea semne de intrebare (nu are literele acelea - diacritice - )
Eu ajung la acel meniu astfel: Mesaje -> Meniu -> Setari -> SMS/MMS - > Mod de introducere text. Acum depinde de modelul telefonului - ce meniu are.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu acceptă telefonul persoanei respective diacriticele adică literele: ăîâșț.

| CatyVany a răspuns:

E din cauza diacriticelor... Scrie normal...ca el nu are functia asta

| DrAgOsss97 a răspuns:

Incearca sa pui limba cu care scrii mesajul de pe romana pe engleza, sau scrie asa( Vi maine la fotbal? )

Altfel nu stiu cum.

| DrAgOsss97 a răspuns:

Sau daca tie iti apare cu diacritice si celuilalt nu... trebuie ca persoana care primeste mesajul sa faca cateva modificari la setari.