| IonelaaaS a întrebat:

Heii TPU am o problema destul de mare la telefon (Alcatel one touch hello kitty 918) asa si mi-am pus un "cod" pe el.de fapt e un model care trebuie glisat.dar acum nu stiu de ce nu mi-l accepta crying oare il gresesc eu tot timpul? si bineinteles nu pot sa traiesc asa cu el pentru ca il deschid foarte greu ..imi aprare intrebarea "ati uitat modelul" dar doar dupa ce am introdus modelul gresit de 6 ori, in fine intru imi cere adresa de gmail sh parola dupa care pot intra dar nu pot face asta la nesfarsit.ce as putea face? daca il duc la un Orange shop s-ar putea face ceva? va rog mult sa ma ajutati nu mai stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi schimba modelul sau poţi să-l anulezi/desfinţezi - foloseşte metoda EXPLICATĂ la linkul :
http://gsmro.ro/2012/07/02/schimbare-modelparola-pe-android/

Sau poţi face o resetare/revenire la setări de fabrică, din meniul telefonului.

Sau mergi cu el la Service ( dacă nu te descurci )...

Toate cele bune.

| IonelaaaS explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult am folosti linkul dar mie la confidentialitate imi apare realizare copie de siguranta, restabilire automata si revenire la datele din fabrica. intru pe a treia?

| IonelaaaS explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc foarte multhappy

| bursuc001 a răspuns (pentru IonelaaaS):

Cu plăcere!

Acum observ că acest model de telefon are un Android "modificat"...

Dacă intri la a 3-a opţine "revenire la setări de fabrică" SCAPI de modelul/parola respectivă, dar se ŞTERG toate datele din telefon :
"Erase all of your personal data from internal phone storage, including information about your Google Account, any other accounts, your system and application settings, and any downloaded applications. You can also mark the Erase SD card check box to erase all the data on your microSD card, such as music or photos. If you reset the phone in this way, you’re
prompted to re-enter the same cand of information as when you first started Android." - SURSA ( Manualul oficial ) : http://www.alcatelonetouch.com/......lish-3.pdf

TRADUCERE : "Șterge toate datele personale de stocare internă a telefonului, inclusiv informații despre contul dvs. Google, orice alte conturi, setările sistemului dvs. şi ale aplicațiilor, precum și orice aplicații descărcate. De asemenea, puteți marca caseta "Şterge cardul SD" pentru a șterge toate datele de pe microSD cardul dvs., cum ar fi muzica sau fotografii. Dacă resetați telefonul în acest fel, vi se va solicita să reintroduceți același tip de informații ca și când ați început "lucrul" pe Android."

Eventual, înainte de asta poţi face o copie de siguranţă ( care se încarcă pe serverele Google şi pe care o poţi folosi în caz de nevoie, accesând-o cu contul de Google, cu opţiunea "restabilire automată" ) şi apoi "revenire la setări de fabrică".

Sau, cel mai indicat ar fi să IEŞI din acel meniu şi să întri în setări ( unde ai intrat când ţi-ai pus acel model/parolă ) şi să setezi FĂRĂ model/parolă.

Mersi pentru fundiţă.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| MrBlueEnergy a răspuns:

Asa am patit si eu, si am stat cu el asa o saptamana.Am fost la Vodafone si mi-au zis ca nu mai am ce face, si mi-au recomandat un service, de unde mi l-a resetat complet, nemaiavand nici un contact sau aplicatie pe el(decat cele din cardul de memorie), dar a costat si 80 RON...

| Gavriliu_Alin-Adrian_1990 a răspuns:

Intra in setari si vezi ca la securitate vei avea o optiune sa dezactivezi modelul