| AnaRadu a întrebat:

Heii ^w^ Am o mare problema. Tocmai am achizitionat un Nokia Asha 302 si nu stiu ce tot are. Dar nu merge sa primesc mesaje sau sa apelez *123# deoarece imi tot zice ca nu merge sa apelez fara cont...Nu inteleg care este problema cu contul.Cel putin la mesaje am crezut ca este de la centrul de mesaje. Dar nu stiu cum sa remediez situatia. Ma ajutatii? puppy dog eyes
Dau fundita! happy

^w^

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Atunci cartela este "restricţionată", ceea ce e aiurea...

Eventual, încearcă să mergi cu telefonul şi cartela la o reprezentanţă a operatorului de telefonie ( Orange, Vodafone ori Cosmote, ce ai tu ) şi vezi dacă pot decoda cartela.

Dacă nu, încearcă cu o altă cartelă, de la cineva şi vezi dacă merge - dar, presupun că telefonul e bun!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Verifică în setările telefonului să NU fie restricţionate toate tipurile de apeluri ( vezi "restricţii" )...

Vezi şi Ghidul de utilizare la linkul :
http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_302_UG_ro.pdf

| AnaRadu explică (pentru bursuc001):

Multumesc.Cartea o am.Doar ca nu merge sa primesc mesaje deloc pe acea cartela.Nici macar daca bag cartela intr-un alt telefon.Banuiesc ca este de la cartela! Am primit`o si pe aceasta o data cu telefonul.

| AnaRadu explică (pentru bursuc001):

Da telefonul este bun.L`am cumparat acum 2 zile direct de la Vodafone. Adica nu e luat de la nu stiu cine sa fie stricat.Prima oara ma gandeam ca e de la telefon dar era putin probabil.Acum o sa schimb cartela si o sa vad ce mai e.Multumesc frumos pentru raspuns! :*:*

| bursuc001 a răspuns (pentru AnaRadu):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

| bursuc001 a răspuns (pentru AnaRadu):

Atunci cartela este "restricţionată", ceea ce e aiurea...

Eventual, încearcă să mergi cu telefonul şi cartela la o reprezentanţă a operatorului de telefonie ( Orange, Vodafone ori Cosmote, ce ai tu ) şi vezi dacă pot decoda cartela.

Dacă nu, încearcă cu o altă cartelă, de la cineva şi vezi dacă merge - dar, presupun că telefonul e bun!