| curioasa210 a întrebat:

Hey! Am o problema. Telefonul meu (Samsung Galaxy A5 2016) se incarca super repede si se descarca la fel de repede (la descarcare-de la 50% sare la 35% apoi la 23% apoi la 16% apoi la 9%).
M-am gandit sa ii descarc pozele in laptop si sa imi notez toate informatiile necesare (contacte de telefon,parole, etc) si sa ii dau Resetare (ca din fabrica). Credeti ca este bine?

15 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cu reset ai sansa de 10% sa remediezi
poate fii bateria daca e mai vechi de doi ani.
si in cazul cel mai rau e un defect de pe placa.

| Bogdan70001 a răspuns:

In mare toate telefoanele de la Samsung din 2016 au acum problema asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l sa se descarce complet. Probabil e Android-ul de vina sau s-a decalibrat senzorul. Mie mi se intampla de obicei la laptop si tableta, si cand il las pana la 0% sta foarte mult intre 1% si 5% apoi isi revine la urmatoarea incarcare.
Pentru resetare poti folosi un cont Google la care ii stii parola, sincronizezi complet si vor fi salvate acolo toate cele.

| JusTPauL a răspuns:

Contactele le poți salva pe contul google. De fiecare data când îți schimbi telefonul doar te loghezi cu contul google și îți apar contactele.
Cel puțin eu asa fac de 9 ani, salvezi nr de tel doar pe contul google.

| curioasa210 explică:

Multumesc tuturor! Am gasit problema! Este bateria de vina. O voi schimba cat de repede posibil

| Laila12Izabela a răspuns:

Nu cred, ca e bine, inchide-l de tot si lasa-l sa se încarce o zi intreaga. Probabil se intampla din cauza faptului, ca il încarci prea des.Am avut același telefon si eu pana acum două luni.Si mi se intampla la fel.

| curioasa210 explică (pentru Laila12Izabela):

Ok. o sa incerc. el incepe sa imi arate paginie (ca si cum ai apasa pe butonul ala lucitor din stanga). asta pe la 30 si ceva la suta. Cand o sa se mai descarce o sa incerc. sper sa functioneze.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru curioasa210):

Ok,sa imi scrii da ca da roade sfatul meu.

| Laila12Izabela a răspuns:

Dacă mai ai intrebari, sau daca nu se rezolva srie-mi aici sau trimite-mi o felicitare.

| Anonimat10 a răspuns:

Daca telefonul este vechi adica 1 an 2 e bateria de vina cred ca ar trebui sa o inlocuiesti asa mi s-a intamplat si mie la tableta. Cred ca asta e problema.

| curioasa210 explică (pentru Anonimat10):

Nu cred ca se poate schimba. are 3 ani si cateva luni

| Anonimat10 a răspuns (pentru curioasa210):

Scuze frate e moarta bateria ori schimbi ori alt telefon

| SergiuM99 a răspuns:

Am citit comentariile celelalte comentarii si oarecum au dreptate, oarecum. Aici intervin mai multe cauze precum defect la soft (acesta dezvoltand mai multe errori unul fiind si la procentajul bateriei), ori bateria este de vina, ea cu timpul isi pierde din capacitatea de inmagazinare de energie din pe motiful folosirii necorespunzatoare.Mai poate fi si un virus care iti afecteaza soft-ul.
Poti incerca si cu resetare din fabrica dar nu cred ca v-a ajuta foarte mult. Recomand sfaturile celorlalte persoane de a lasa bateria sa se descarce de tot, dupa sa il pui la incarcat ( telefonul sa fie inchis ) ( poti repeta acest proces de mai multe ori, de la 100% pana cand telefonul se inchide ) In caz de problema tot persista mai poti incerca si schimbarea acumulatorului (bateriei).