| Kawaii123 a întrebat:

Mi-ar placea un telefon nou. Care credeti ca e mai bun? Samsung Galaxy S9 sau Huawei P10 Lite? Amandoua mi se par wow dar nu stiu care sa il aleg...Imi place ca Samsung Galaxy S9 are camera reverse si slow- motion si ma poate transforma in emoji, iar la Huawei P10 Lite ca e bun si performant.Eu am un telefon de vreo 2 ani (Lenovo Vibe A Plus). Pareri?

Răspuns Câştigător
| Pizzalacutie a răspuns:

Vorbesti de doua telefoane din clase TOTAL diferite. Huawei P10 lite este un telefon lowend catre midrange, avand un procesor modest (nu este un telefon atat de performant) si Samsung Galaxy S9, care este un telefon flagship (de top) in toate modurile specifice. Spre exemplu sa zicem ca vrei sa filmezi ceva cu telefonul. Huawei-ul poate filma pana la 1080p (rezolutia majoritatii monitoarelor) la 30 de cadre pe secunde. Pe de alta parte, Samsung-ul poate filma la o rezolutie de 4 ori mai mare, 4k (rezolutie pe monitoare si televizoare de top), la 60 de cadre pe secunde.
Te las pe tine sa deduci care e mai bun.
Oh si apropo, P10 lite-ul a fost lansat anul trecut si S9 anul asta. Asa ca, S9 o sa aiba parte de mai multe update-uri fata de P10 lite, de acum incolo.
Sper ca am putut fi de ajutor happy

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

P20 pro terminalul cu cea mai buna camera de moment.
Costa 890euro.
P10 lite e de gama medie, se comporta bine, insa nu il poti compara cu S9. Desi poate ca pot spune ca e mai fiabil. S9 are probleme cu display si cu receptia in timpul chemarilor. Doar nu crezi ca Samsung face caritas cu scaderea pretului asa de mult in prima luna de la lansare.
Si nu pot sa nu mentionez telefonul meu de suflet care costa mult mai putin ca s9 sau p20 pro.
One Plus 5T. Acest terminal a rupt in teste multe marci scumpe intre care cele doua pe care fitosii le cumpara frecvent...samsung si Apple. E unicul terminal testat care nu a dat lag in jocuri. Si la 3 luni de la lansare cei ce l.au cumparat sunt multumiti de prestatii.
Bafta in alegere.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu exista comparatie intre telefoanele astea doua.
Galaxy S9 raport, calitate, brand, rezistența, memorie RAM foarte mare. la fel si cea internă, o rezoluție mult mai bună pe Youtube si in jocuri.
Deci ia-ti S9 boss. Baftă!

| Alfred0703 a răspuns:

Daca e "bun si performant" de ce nu il cumperi? Eu zic ca S9 e de 10 ori mai "bun si performant". Tu stii.

| OnePiece a răspuns:

Nu compara S9 cu P10 lite. E că și când ai compara BMW cu Dacia.

Un compromis între ele ar fi noul Xiaomi Mi Mix 2s care e vreo 430 de euro în varianta cu 6GB și 64 de stocare.

Altfel, P10 lite dacă ești un utilizator obișnuit, S9 dacă ești un pic mai special și vrei poze extraordinare și performante pe măsură. E vreo 38 de milioane totuși.

| Alexandru250201 a răspuns:

Dupa parerea mea S9 e mai performant si mai elegant, acum tu alegi happy

| D3I3 a răspuns:

A aparut Huawei P20.
Clar S9 *-*

| Zsolt15 a răspuns:

S9 e superior, p10 lite e low pentru buget mediu-mic, e imposibil de comparat, cumpara s9 daca te tine portofelul happy

| amogus29328948 a răspuns:

Nu sunt fan Huawei, pentru ca ui-ul e cluttered. de asemenea cam incarca sa copieze Samsung. emui e cam prea custom. scuze de literele mici dar cu o mana mananc si cu alta scriu.