| Alexandru_Faramita_1994 a întrebat:

Heyyy TPU, am si eu o problema, am dat un backup de pe un iphone 7 (backupul l-am dat de pe laptop) si toate bune si frumoase si nu mi-a ramas nicio poza absolut NICIUNA si aveam in jur de 4000 de poze si le-am pierdut toate si nici macar de la backup nu mi s-a descarcat nicio poza, erau niste poze foarte importante, cum as putea sa le recuperez?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sunt sanse daca ai cont icloud:https://support.apple.com/ro-ro/HT204264

| CM7YRE a răspuns:

Slabe sanse; tu cel mai probabil ori i-ai dat un backup vechi ori i-ai dat sincronizare; el sincronizeaza fisierele din telefon cu back-upul tau; exemplu: in back-up ai avut 10 poze, pe telefon 4.000. Iti sterge cele 4.000 de poze, si ti le copiaza pe cele 10. Variante: daca ai facut alte back-upuri, ar fi super, locale, icloud, nu conteaza. Daca nu, maxim poti incerca cu programe de recuperare a fisierelor. Ai un anumit porcentaj de reusita si creste daca nu umbli la el, sa-i suprascrii datele.

| Alexandru_Faramita_1994 explică (pentru CM7YRE):

Yey, am recuperat pozele de pe telefonul vechi dar cu cele 4000 ce fac? :/, mentionez ca cele de pe backup s-au descarcat in intervalul de o zi, ar putea sa revina si cele 4000 de poze? :/

| Alexandru_Faramita_1994 explică (pentru CM7YRE):

App, ma poti ajuta cu acele programe de recuperare, as fi recunoscator..., am incercat si sunt scam uri unele si mi-ar fi frica sa incerc, deoarece ei arata ca sterg pozele si dupa taie din filmare si da recuperare, ma poti ajuta... :/

| CM7YRE a răspuns (pentru Alexandru_Faramita_1994):

"yay"...ceva mai intelegator? Cum adica "Sa revina"?
Tu nu stii ce-i acela un scam. Fiecare program functioneaza; faptul ca unele au un algoritm mai complex, ceva euristic si gaseste mai multe date...nu inseamna ca e "scam" sau "nu e scam"; faptul ca unele te pun sa platesti si altele nu...e logic. Daca eu iti recomand un program care chiar e scam? da-i inainte de la tool-uri gratis cum ar fi Recuva, pana la altele cu bani, care chiar functioneaza. Recuperarea datelor o fac doar contra cost; uita-te la niste exemple de preturi:
https://www.recuperaridate.ro/tarife.html
https://e-recuperaredate.ro/preturi-recuperare-date/
Logic ca nu taxez atat, dar totusi, nici "recunoscator".