Întrebare recomandată | costinvlad490 a întrebat:

Ieri a fost vreme rea afară. Eu stau în diaspora. Am înțeles că din această cauză s-a rupt nu știu ce de pe autostrada Torino-Savona a Vodafone sau nu știu ce. După ce a revenit internetul, ping-ul este măricel. Iar jitter este enorm. Ping în jur de 35-40 și jitter peste 200. Când o să repare cablurile de internet de pe autostradă sau unde era problema, o să revină la ping 15-20 cu jitter sub 5? Mersi frumos. Stau în Ventimiglia, Imperia.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica "stai" in diaspora?
Diaspora este o categorie/ grupare de oameni, care traiesc in afara tarii de origine.
Cum din gruparea asta "diaspora" fac parte vreo 2 milioane, imprastiati pe toate continetele lumii, ai putea macar sa te referi la Uniunea Europeana, sau pur si simplu la Italia, nu ca stai in diaspora, ca nu-i "o locatie" diaspora asta.
Ori, ai putea simplu sa mentionezi: Italia, ca nu avem habar pe unde-i satucul ala, de-l mentionezi tu mai sus (noroc cu google, care iti spune locatia).
Tot din diapospora fac si eu parte, dar sunt localizata la celalat capat al pamantului, pe continentul australian.

In ce priveste intrebarea ta, cand o sa repare cablurile de pe strada din satucul x...din Italia, cred ca-i o intrebare fara logica, deoarece noi nu avem de unde stii sau ghicii, cand se repara curentul acolo.
Sincer, ma asteptam la o asa intrebare sa vina de la un copil de 8-9 ani, nu de la unul de 19 ani, ca tine.
Daca esti interesat, pune mana pe telefon si suna la compania de electricitate locala (din acel satuc) si vei afla.

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, magistrala principala de internet s-a defectat, iar provizoriu traficul este deviat pe o magistrala de rezerva, cu performanta mai redusa.
Probabil, situatia se va remedia in curand.
Daca nici peste o saptamana nu s-a rezolvat, atunci adreseaza-te furnizorului tau de internet!

| Andreeush a răspuns:

Eu am impresia că nici măcar nu știi ce e diaspora.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeush a răspuns (pentru costinvlad490):

Atunci trebuia să formulezi altfel întrebarea.

| DarthNiger a răspuns:

In primul rand nu ai cum sa ''stai'' in diaspora, fiindca asa cum ti s-a explicat in alte comentarii, diaspora nu e o locatie si in al doilea rand, de unde am putea stii noi daca reparatiile o sa aduca totul la normal asa cum a fost inainte? nu mai ei vor stii acest lucru, nu inteleg ce fel de intrebare e asta.

| GouDidodino a răspuns:

O intrebare de toata jena. Sper sa ai ping 150-200, iar jittet sa ai 500

| GouDidodino a răspuns:

În ce țară este diaspora asta ca vreau sa merg si eu

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Wtf, pentru un moment aveam dubii in legatura cu cuvantul "diaspora" asa ca am cautat sa vad daca nu cumva exista o locatie cu numele asta in vreo tara straina laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nu te stresa, "diaspora" este o categorie/grupare de oameni, care traiesc in afara Romaniei, oriunde in lume.
Baiatul asta nu are habar nici el ce isneamna "diapora" crezand probabil ca doar Italia, mai poarta numele de dispoara.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Violleta2022):

Ik, am dat un search in dex