| Preda_Sorin_1997 a întrebat:

Ieri am schimbat sursa la calculator, sursa veche era 420w asta acum e de 450w la unitate am un cooler de la sursa care e pus in carcasa unitati prin ca un cooler normal pentru a ventila placa de baza
ieri dupa ce am schimbat sursa nu stiu daca are vreo serie sau daca conteaza ceva cand o cumperi da dupa ce am schimbat-o cand deshideam windowsul cand intra driverul video se bloca tot unitatea mergea si imaginea facea niste liniute nu se intelegea nimic
monitoru mergea si am descoperit ca era driverul video
as vrea sa stiu din ce cauza face asa si daca puteti sa imi spuneti cum rezolv?
DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă noua susrsă are (aparent) mai mulți Wați decât aia veche, e posibil ca pe o anumită tensiune (+12 V să spunem), să fie mai slabă, sau cel mult egală față de cea schimbată. De aia nu merge - pur și simplu nu e compatibilă cu sistemul tău. Mergi la magazin și schimb-o cu alt model, care să aibă PE FIECARE TENSIUNE puterea cel puțin egală cu cele de la vechea sursă!

| KodrutZ a răspuns:

Ce placa video si despre CE surse discutam? 420/450W nu spune nimic. Poate inainte aveai un Enermax de 420 si acuma ai un rahat de Deluxe.

| Crasmaru_Vlad_1998 a răspuns:

Vezi daca acei 450w erau "reali" si cat cer toate componentele in total. Eu ti-as recomanda o sursa de 500w-600w. Sau uitate la votaje, daca se potrivesc.

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru Crasmaru_Vlad_1998):

Am reinstalat driverul video si si-a revenit
cum fac sa aflu de cat voltaj au nevoie unitatea?