| GicaMagarut a întrebat:

Iphone 13 sau Iphone 14?
Care merita cumpărat?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Samsung merita cumparat!
Iphone-ul este mult prea scump si nu-si merita banii.
Samsung ramane cel mai vandut si mai bun telefon de pe piata internationala.

| Michele7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Total de acord cu tine! Observ că Iphone-ul este mai mult cumpărat de cei care vor să arate că "au bani" sau doar așa că se poartă un telefon cu un măr mușcat pe spate. straight face

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Violleta2022):

Cel mai vândut? Da. Cel mai bun? Discutabil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Da, asa spun statisticile: samsungul este cea mai vanduta marca de telefoane, din lume!

Chiar si calitativ are lentile chiar mai bune ca ale iphone-ului, fiindca foloseste Leica, cea mai tare si mai performanta firma de lentile fotografice din lume.

Uite aici:
https://statisticsanddata.org/......2010-2023/

https://www.mbaskool.com/......rands.html

https://www.counterpointresearch.com/global-smartphone-share/

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu Samsung folosește Leica. Cei de la Leica au colaborat cu Huawei, iar în prezent au un parteneriat cu Xiaomi. Da, sunt cele mai vândute telefoane, însă nu excelează la chiar toate capitolele. Procesarea fotografiilor este superioară Apple, nimic de spus, lentilele sunt bune, dar au de lucrat la software.

| relian a răspuns:

Compara si tu si vezi. 14 are proceosr un step mai sus, nu stiu ce alte chestii mai sunt, dar procesorul este cea mai mare diferenta intre ele.
13 cand aparu 14 ca pret erau tot pe acolo, nu stiu acum ce preturi mai sunt.
Care merita cumparat? Mai stai nitel si iei 15 laughing ups, dar la tine cred ca apare la anul.
In sf iti iau eu acu cand apare 15 si til aduc laughing

| johnnny123 a răspuns:

Definește "merită". De unde să știm noi ce "merită" pentru tine?

IPhone 14 este mai nou și mai avansat decât IPhone 13. Dacă banii nu sunt o problemă și vrei neapărat cel mai avansat IPhone, atunci evident că ăla este 14.

Dacă ai bani doar de 13, atunci îți iei 13. Dacă nu ai bani de niciunul, atunci nu merită să te bagi în datorii pentru niciunul.

Oricum în 99% din cazuri un telefon nu este o investiție, ci o cheltuială. Este doar un bun care se depreciază rapid.

Dacă ai fi un businessman care folosește telefonul în afaceri și care face bani din asta, atunci merită.

Dacă îl folosești ca să te uiți pe Tiktok la filmulețe cu oameni care mănâncă șlapi, atunci niciun telefon nu merită.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nici unul din ele nu își merită banii pe deplin, însă IPhone 13 nu este cu nimic mai prejos decât 14. Recomand să mergi pe 13.