| ErrorFound a întrebat:

Iti poti conecta telefonul la internet prin calculator(gratuit)?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, dacă telefonul tău are Wlan ( wi-fi/wireless )!
NU ai precizat modelul de telefon...

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

POŢI să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Toate cele bune.

| ErrorFound explică (pentru bursuc001):

Am un Alcatel One Touch 991 si cand umblam prin setari am vazut ceva la sectiunea retele Conexiune prin USB si Hot Spot si nu stiam despre ce e vorba. Totusi, nu am router wireless si ma gandeam ca pot sa intru pe net prin USB.

| bursuc001 a răspuns (pentru ErrorFound):

DA, acest model ARE : Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot - vezi specificaţiile la linkul :
http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_991-4733.php

NU poţi accesa netul prin USB, trebuie să ai router wi-fi conectat la Pc.

Wi-Fi hotspot înseamnă că poţi folosi telefonul pe post de router wi-fi şi să obţi ( de la el ) net pe Pc sau pe alt telefon.

O zi frumoasă.

| horia2012 a răspuns:

Nu. Invers, da.

| ReusxD a răspuns:

Wi-Fi este o tehnologie de reţea wireless care furnizează acces la internet la distanţe de până la 100 metri, în funcţie de routerul Wi-Fi şi de mediul înconjurător.

Pentru a utiliza Wi-Fi, trebuie să vă conectaţi la un punct de acces wireless, denumit şi „hotspot". Unele hotspoturi sunt deschise şi vă puteţi conecta pur şi simplu la ele. Pentru altele sunt implementate funcţii de securitate care necesită efectuarea altor paşi pentru configurare, cum ar fi certificate digitale sau alte modalităţi de a asigura accesul numai utilizatorilor autorizaţi.

Pentru a extinde durata de viaţă a bateriei între încărcări, dezactivaţi funcţia Wi-Fi când nu o utilizaţi. De asemenea, puteţi configura dispozitivul să se deconecteze automat de la reţelele Wi-Fi când este inactiv.
Activarea funcţiei Wi-Fi şi conectarea la o reţea Wi-Fi

Dacă adăugaţi o reţea Wi-Fi în cadrul primei configurări a dispozitivului, funcţia Wi-Fi este activată automat.

Atingeţi pictograma Setări de pe un ecran de pornire sau din ecranul Toate aplicaţiile.
Atingeţi Reţele wireless > Wi-Fi.
Glisaţi uşor comutatorul Wi-Fi în poziţia Pornit.

Dispozitivul va scana reţelele Wi-Fi disponibile şi va afişa numele celor găsite. Reţelele securizate sunt indicate printr-o pictogramă în formă de lacăt. Dacă dispozitivul găseşte o reţea la care v-aţi mai conectat anterior, se conectează la aceasta.
Atingeţi un nume de reţea pentru a vedea mai multe detalii sau pentru a vă conecta la aceasta.

Dacă reţeaua este securizată, vi se solicită introducerea unei parole sau a altor acreditări. (Cereţi detalii administratorului de reţea.)

Pentru a modifica setările unei reţele, atingeţi şi menţineţi apăsat numele acesteia.

Adăugarea unei reţele Wi-Fi

Puteţi adăuga o reţea Wi-Fi astfel încât dispozitivul să o memoreze, împreună cu acreditările de securitate şi să se conecteze automat când este în aria sa de acoperire. De asemenea, puteţi să adăugaţi o reţea Wi-Fi dacă reţeaua nu difuzează numele (SSID) sau când sunteţi în afara ariei de acoperire.

Pentru a vă conecta la o reţea securizată, trebuie mai întâi să aflaţi detaliile de securitate de la administratorul acesteia.

Activaţi funcţia Wi-Fi, dacă nu este deja activă.
În ecranul setărilor Wi-Fi, atingeţi Adăugaţi reţea.
Introduceţi parametrul SSID (numele) reţelei. Dacă este necesar, introduceţi detaliile de securitate sau alte detalii de configurare a reţelei.
Atingeţi Salvaţi.

Informaţiile despre reţea sunt salvate. Dispozitivul se va conecta automat la această reţea data următoare când intraţi în aria de acoperire.

| jeek0 a răspuns:

Prin router poti.nu stiu daca direct prin calculator. poate cu share

| emmyl a răspuns:

Da.

| KaderDW a răspuns:

Yess